Джайпур, Індія

Мандруємо світом: Джайпур (Індія)

Як відомо Індія – країна гостроконтрастна. Нетрі, розкоші, пейзажі, архітектура, смаки намішані тут в такий сильний коктейль, що не кожен скоштує. Але Раджастан і його столиця Джайпур закохує в себе всіх з першого погляду.

Джайпур називають рожевим містом. Більшість будинків історичної частини – теракотового кольору, а це – колір гостинності. Начебто в рожеве місто помалювали на честь візиту англійського принца Едуарда VII в 1876 році. А може Джайпур вже і тоді був рожевим, адже це улюблений колір бога Шиви.

Втім, у будівельників вибір кольору стін був не надто великий, адже всі тутешні пісковики якраз рожевого кольору.

Джайпур – місто за індійськими мірками молоде, навіть юне. В той час як тому ж Варанасі чотири тисячі років, Джайпур був збудований в першій половині XVIII століття магараджею Дхундхара Савай Джай Сінгхом II. Правитель Раджастана, воїн і астроном, Джай Сінгх задумав створити ідеальне місто.

Джайпур, Індія

Замість мережива вузьких вуличок, властивого для індійської хаотичної забудови, історична частина Джайпура розкреслена на чіткі дев’ять кварталів в межах квадрату оборонних мурів.

Нахаргарх форт. Джайпур, Індія

Два квартали займають урядові будівлі. В першу чергу мова пор Міський палац – резиденцію магараджів. Між іншим нащадки правителів Джайпура і досі тут мешкають. У великому внутрішньому подвір’ї палацу розкішний рожевий павільйон, місце робочих зустрічей правителя.

Увагу відвідувачів неодмінно привернуть два величезні срібні глечики, кожен висотою в півтора метри і місткістю в понад чотири тисячі літрів води. Виявляється в них перевозили воду зі священного Гангу, коли магараджа вирушив у візит до далекої Англії.

Поруч з палацом засновник міста, який, нагадаємо, був астрономом, збудував чималеньку обсерваторію з величезними інструментами для астрономічних спостережень і обчислень. Тутешній 27-метровий сонячний годинник вважають чи не найбільшим у світі.

Та хіба в Джайпурі один палац? Зовсім поруч з урядовим є Палац Вітрів, Хава Махал. Незвична п’ятиповерхова споруда з майже тисячою маленьких вікон вже давно стала ще однією візитівкою міста. Хоч якщо чесно, ззовні Палац Вітрів значно цікавіший, ніж усередині.

Є в Водяний Палац, Джал Махал. Він розташований посеред чималенького штучного озера.

Джайпур, Індія

Цікаво, що будівля більшу частину року напівзатоплена і донедавна перебувала в жалюгідному стані. Нащадки раджів створене чотириста років тому озеро серйозно загадили. І лише кілька років тому розпочалися роботи з очищення водойми та реставрації палацу.

У навколишніх горах розташовані кілька фортів. Найвеличніший та найкрасивіший з яких – знаменитий форт Амбер, побудований з червоного пісковика і мармуру. Аби повністю проникнутись місциною туристам пропонують в’їхати в головну фортечну браму на спині слона.

Джайпур, Індія

До будівництва Джайпура форт виконував не лише оборонну, але й столичну функцію. Тож з вигляду грізний форт, по суті є розкішним палацовим комплексом. Головні пам’ятки Амбера: Диван-і-Ам (Зал загальних аудієнцій), Диван-і-Кхас (Зал приватних аудієнцій), Джай Мандір (Дзеркальний палац) і Сукх Нівас (Зал розваг), мармурові стіни якого з системою численних отворів і жолобів ( по яких текла вода) утворювали посилену вентиляцію повітря і робили приміщення прохолодним.

Осмислити і перетравити архітектурно-історичні враження втомленому туристу допоможе традиційна раджастанська кухня. Для гостя тут запропонують головну індійську страву тхалі – набір різноманітних закусок на великому підносі. В центрі – неодмінний хлібний коржик роті.

А на десерт спробуйте тутешні солодощі: гхевар (тістечко з мигдалем) та чурма ладду (солодкі смажені кульки). Аби надовго запам’ятати смак справжньої Індії.

Нахаргарх форт. Джайпур, Індія

Вадим Войтик, шеф-редактор проекту galka.if.ua, відвідав 86 країн світу

 

banner

Залишити відповідь         

Оцініть статтю