Свідоме споживання: як франківська майстриня перешиває джинси на стильні сумки
Яна Кузів з дитинства любила хендмейд, дівчина постійно створювала щось своїми руками, а вже в 8 класі пішла на курси крою та шиття, де пройшла перші кроки нової професії. Після школи Яна вступила на факультет декоративно-прикладного мистецтва в Прикарпатському національному університеті, щоб покращити свої знання та навички в цій сфері. В університеті дівчина навчилась працювати зі шкірою, шити гаманці, рюкзаки та різноманітні сумочки.

Після навчання це захоплення залишилось, навіть переросло у невеликий бізнес. Зараз Яна створює стильні сумки та шопери зі старих джинсів.
«Мені здається, жіноча сумочка – особливий елемент в образі. Вона довершує, стає його яскравим акцентом. Тим більше хороша сумка потрібна усім, без неї з дому не вийдеш» – каже Яна.

Дівчина ділиться, що вміє шити і одяг, але від створення аксесуарів отримує особливе задоволення. Вона сама створює лекала, продумує кожну деталь нового виробу.
Із матеріалами для нових проєктів немає проблеми, найчастіше якісний джинс можна знайти на секонд-хенді, інколи друзі приносять старі джинси, яким Яна дарує нове життя.
Майстриня ділиться, що найкраще для сумок підходять справді старі джинси, яким років вже років 10. Каже, раніше справді був якісніший одяг, матеріал набагато щільніший, ніж зараз.

Перед використанням весь матеріал обов’язково проходить обробку. Його треба випрати та попрасувати при високих температурах. Лише тоді сумку можна зшивати та віддавати новій власниці.
«Майбутнє саме за вторинним матеріалом. Я надіюсь, колись і бренди будуть більше його використовувати. Бо немає потреби постійно створювати новий матеріал в таких кількостях» – розповідає Яна.

Хоча процес створення виробу із переробленого матеріалу складніший, ніж викроїти ідею на новому полотні, але в цьому і є цінність. Потрібно зрозуміти, що можна зробити з цього шматка, зрозуміти, як саме. Тому кожен виріб виходить унікальним, його неможливо повторити вдруге на 100%, як при масовому пошиві.
Яна розповідає, що коли вигадує нові моделі, перш за все орієнтується на свої вподобання. Майстриня вирішує функціонал сумки побажань, залежно від свої побажань, як користувача товару. І такі рішення зазвичай правильні, бо Яна отримує чудові відгуки від своїх покупців.

Поки пошиття аксесуарів не стало основним заробітком для Яни, це справа, яка приносить задоволення, але майстриня ділиться, що зараз вже є черга на стильні джинсові сумочки. Клієнтки чекають, коли для них створять унікальний аксесуар.