Чому біг - спорт для розумних
Big Think розповідає, що американські дослідники встановили зв’язок між заняттями бігом і розвитком додаткових зв’язків в структурі мозку.
Біг на перший погляд здається досить безглуздим заняттям: ви зашнуровуєте шнурки, розтягуєтеся, робите розминку і біжите. Одні люди дивляться на біг як на тренування, яке дає час подумати. Інші просто люблять бігати. І, звичайно ж, багато людей бігають, щоб удосконалити своє тіло. Нове дослідження, проте, показує, що ця проста дія може також дивним чином тренувати мозок.
Нещодавно опубліковане в журналі “Frontiers in Human Neuroscience” дослідження, проведене в Університеті штату Арізона, показує, що бігуни мають вийнятково велику кількість з’єднань в областях мозку, пов’язаних з високими рівнями мислення, в тому числі тих, що відповідають за багатозадачність і концентрацію. Також у них виявилося менше зв’язків в областях мозку, пов’язаних з мрійливістю і неуважністю мислення.
Дослідження засноване на МРТ головного мозку учасників, половина з яких були конкурентоспроможними бігунами, а інша половина стверджувала, що не тренувалася в минулому році. Сканування проводилося в стані спокою, так що дослідники відслідковували не активність мозку під час бігу, а скоріше тривалі ефекти тренувань – в апараті МРТ бігати, звичайно, не можна.
Дослідження передбачає, що більш активний розвиток зв’язків у мозку може бути пов’язаний з тим фактом, що «рух, особливо на високих швидкостях, задіює не тільки рухові функції, а й виконавчі функції, орієнтацію в просторі і здатності пам’яті».
Біг в реальному світі – це нескінченна тривимірна головоломка з постійно рухомих частин: м’язи і фізичні відчуття тіла, зміна якості доріжки і погодних умов, несподівані перешкоди і події і так далі. Один з авторів дослідження, професор психології, неврології і фізичних наук Джин Олександр, розповів New York Times про комплекс розумових здібностей, які працюють під час бігу.
«Біг вимагає складних навігаційних навичок плюс здатності планувати, контролювати і реагувати на навколишнє середовище, зіставляти спогади про минулі пробіжки з поточними умовами, а також продовжувати виконувати послідовні бігові рухи, які самі по собі дуже складні».
Дослідники не зробили жодних висновків про те, чи робить біг кого-небудь розумнішим – обсяг їхнього вивчення був обмежений мозковими сполуками. Крім того, в науковому співтоваристві ведуться дебати, до якої міри можливо робити висновки про мозкову діяльність на підставі сканування в стані спокою. У той же час в статті посилаються на інше нещодавнє дослідження, яке показало, що молоді повнолітні спортсмени дійсно показують більш високі результати в тестах на виконавчі функції і швидкість обробки інформації.
Фінальний висновок дослідників полягає в тому, що підвищена нейропластічність, яку вони виявили у молодих спортсменів, може мати значення для літніх людей, і її потрібно досліджувати стосовно старіння мозку, «в контексті потенційного зниження уразливості до когнітивних проблем старіння і ризику нейродегенеративних захворювань». Адже ми вже знаємо, що фізичні вправи здатні підтримувати і продовжувати розумову активність у літніх людей.
Поки не вивчено вплив на функції мозку інших видів спорту, таких як плавання і їзда на велосипеді, але перспективи інтригують. Хочете покращити здібності свого мозку? Розминайтеся і біжіть.