Чи варто замінювати препарати, які виписав лікар, на їх дешевші аналоги?

Допис про бюджетні аналоги ліків з тою ж діючою речовиною викликав багато спірних реакцій. Деякі користувачі справді інколи замінюють препарати, які їм назначають медики, а інші розповідали про негативний досвід використання таких ліків.

Наша читачка, фармацевтка Анастасія Богатирьова каже, що заміна «дорогих» оригінальних препаратів на їх дженерики (відтворений лікарський препарат, генерик, женерик, генеричний препарат; англ. Generic— це непатентований лікарський препарат, що є відтворенням оригінального препарату, на який закінчився термін патентного захисту. Може відрізнятися від оригінального препарату за складом допоміжних речовин, і не тільки) не буде рівноцінною.

І ось чому: 

Ціна оригінального препарату складається не тільки з сировини, виробництва, упаковки та доставки. Туди також входить вартість усіх лабораторних, доклінічних та клінічних досліджень. Після успішних випробувань та реєстрації препарат отримує патент на 5 років, який гарантує захист формули та відсутність дженериків. 

Після закінчення строку дії патенту стає можливим придбати формулу діючої речовини. Дуже важливо, що саме діючої речовини, а не препарату в цілому, адже допоміжні речовини, методика виготовлення, форма випуску можуть відрізнятись. 

Ціна дженерика справді буде нижчою, бо не було витрачено коштів на проведення всіх етапів досліджень. То чи справді доцільно казати, що ефект буде одинаковий? 

Також різниця може бути в сировині, її ступені очистки, профілю безпеки. В кращому випадку, пацієнт просто не отримає такий ж ефект, в гіршому може завдати ще більшої шкоди своєму організму. 

З практичної точки зору, варто зазначити думку лікарів, які категорично проти таких самовільних замін призначених препаратів в аптеці. Лікар може нести відповідальність тільки за лікування обраним ним препаратом, а не дешевшим дженериком в аптеці. 

Фармацевтка рекомендує не довіряти сумнівним джерелам, а звертатись до кваліфікованих сучасних лікарів та чітко дотримуватись їх призначень, а колег фармацевтів закликає більш відповідально ставитись до своєї роботи та не брати на себе відповідальність заміни призначень лікарів. В разі відсутності препарату чи зависокої ціни необхідно пояснити пацієнту всі переваги та різницю у препаратах, і в жодному випадку не обіцяти рівноцінний ефект.

banner

Залишити відповідь