Мистецтво під час війни. Розмова з франківською психологинею Людмилою Підлипною
В складний час кожен із нас шукає той острівець спокою та затишку, який рятує та підтримує психологічний стан. Хтось обирає спорт, хтось медитацію, а хтось шукає спасіння в мистецтві. Кожен з його проявів по-різному впливає на людину. Сьогодні про вплив мистецтва на якість життя розмовляємо з Людмилою Підлипною – кандидаткою психологічних наук, доценткою кафедри теорії та методики викладання Івано-Франківського ОІППО, директоркою ОЦППСР у Івано-Франківський ОІППО.
Як впливає на людину мистецтво?
Якщо говорити про час війни і про ті всі виклики з якими ми зустрілися, то на сьогоднішній день мистецтво і можливість самовираження через мистецтво це повернення до себе, до своєї автентики. Вміння творити, вміння бути творчими і спонтанними дає можливість зберігати ментальне здоров’я для нашої психіки. Поверенння до мистецтва саме зараз, у дуже складний час дає можливість проживати ті почуття , які на сьогоднішній день зупинені затиснені заморожені неусвідомлені. Для того щоб, вибачте, не зійти нам з розуму, нам потрібно малювати співати щось створювати , робити щось руками, саме ці речі, дають можливість внутрішньої рефлексії ,можливість допроживати всі ті жахіття. Будь яка катрина, це ніщо інше, як проекція внутрішнього стану художника, але коли ми дивимося на цю картину, ми відчуваємо і проживаємо якісь свої перживання, якісь свої почуття і ці почуття автентичні тому стану тут і тепер в якому ми зараз знаходимося. Споглядаючи щось красиве і прекрасне, або просто чиїсь проекції, ми інколи приєднюємось і думаємо , я теж так це відчуваю, або думаємо, який інший світ цієї людини, і розширюємо свій контекст сприйняття, і розуміємо, що можна і так це побачити. Разом з митцем ми проживаємо його змісти і сенси, і вони можуть бути не прості, але обовязково глибокі.
Якого мистецтва, з точки зору психології, потребує людина під час війни ? Чи є щось показане, а щось протипоказане?
Немає жодних запобіжників на жодний вид мистецтва. Навпаки, зараз «показані» усі види мистецтва. Навіть вираження чогось жахливого, як, наприклад, малюнки військових на передовій, має свій терапевтичний єфект. Будь який вияв мистецтва є терапевтичним для людини. Цікавим мистецьким засобом є казкотерапія, її використовують для подолання важких станів жінок і дітей які зазнали сексуального насилля.
Зараз кінематографія продукує багато стрічок про війну. Чи доцільно це зараз?
Потрібно мати внутрішній запобіжник для того, щоб не нашкодити самому собі. Але стосовно фільмів можна сказати – комусь з українців можливо буде не на часі дивитися важкі кадри, а , наприклад у Лондоні, де давно не було війни, буде доречним показати фільм – правду, про Україну, щоб усвідомити те, через що нам доводиться проходити зараз. Враховуючи те, що країна агресор століттями перекручувала історію України, зараз важливо через кінематографію показувати правду. Навіть для пам’яті, варто знімати кіно про війну. Щоб нічого не забулося. Ці фільми допомагають зберігати нашу автентику, і проживати ті почуття, які ми відчуваємо і не легалізуємо, коли ми бачимо як в повній мірі проживають інші люди, то теж дозволяємо собі пережити щось чого боїмося, таким чином звільняючись від тягарів.
Який вплив на людину має театр?
В театрі актори програють живі ємоції і переживання, що саме по собі є дуже класною терапією. Дуже великої популярності набирають такі напрямки як драматерапія та форум- театр, бо людині важливо реагувати на свої ємоції. Ми усі маємо великий постравматичний стрес, але також ми, як Українці маємо великий постравматичний приріст, про це важливо говорити. Ми також зуміли скористатися з кризи, щоб зробити якісний стрибок у різних сферах нашого життя, і зокрема у мистецтві. Чим більший стрес , тим більше людина старається заопікувати собі той стрес.
Як впливає на психіку сучасне, модерне мистецтво, яке чаcто вводить людину в шок, викликає неприємні враження і часто занурює у незрозумілий світ автора?
Кожен вид, чи мистецький прояв відзеркалює внутрішній світ людини. Так, у кожного він різний. Бачучи таке нестандартне мистецтво, мистецтво яке виходить за межі і норми, розуміємо, яке різномаїття душ, сприйняттів і світів людей створив Господь у світі. Саме таке мистецтво дозволяє бачити іншість. І вчитися сприймати і любити людей такими якими вони себе виявляють. Дуже часто митець -це той хто не вписується у стандарти суспільства, а створює свої. Це цікаво, це робить світ різномаїтим.
Що потрібно дивитися, сприймати, вживати людині для душевного спокою і цілісності?
Найбільше допомагає тиша, занурення у споглядання світу довкола, медитація, читання молитов, все що дозволяє нам уприсутнитися у собі і своїх почуттях, послухати їх і зрозуміти.
Яке мистецтво потрібне зараз українцям?
Будь який вид мистецтва дозволяє прожити агресію. У кожному мистецтві кожна людина відчитає своє, також передасть своє. Наш Бог – творчий і талановитий, тому творімо і ми повертаючись до своїх джерел до своєї автентики. Робімо наш світ красивим кольоровим різним і сприятливим до всіх і до всього.