Сонцезахисні окуляри: як обрати, де купувати? Поради офтальмолога

Всі ми знаємо про негативний вплив ультрафіолету на людський організм. Ми звикли користуватись сонцезахисними кремами із SPF, підбирати одяг, щоб захищати тіло. Але мало хто турбується про безпеку очей, продовжуючи обирати сонцезахисні окуляри радше, як стильний аксесуар, а не за прямим призначенням. Огого спитали в офтальмолога Оксани Оленчук, чи треба захищати свої очі від впливу ультрафіолету і як правильно обирати окуляри від сонця.



– Чи потрібно захищати очі від ультрафіолету?
– Так, ультрафіолет негативно впливає на сітківку ока і може навіть викликати опік, так само як і на шкірі. В майбутньому це може проявитись дегенеративними змінами сітківки та неповоротним зниженням гостроти зору, яке не коригується окулярами. Хоча людське око має природний механізм захисту від ультрафіолету – співдружня реакція звуження зіниці на яскраве освітлення. Коли ми виходимо із затінку на яскраве сонце, зіниця звужуються і обмежує доступ сонячним променям на сітківку. Але відбиті від блискучих поверхонь чи прямі промені навіть через звужену зіницю можуть потрапляти на сітківку та обпалювати її. Тому важливо пам’ятати, що затемнені окуляри – не лише аксесуар для літньої пори, їх варто носити в будь-яку пору року, щоб захистити очі.


– На які основні характеристики треба звернути увагу при виборі сонцезахисних окулярів?
– Важливо обирати сонцезахисні окуляри в магазинах оптики, де продають лише сертифікований товар. Перевірте перед покупкою сертифікат якості, він обов’язково має бути в продавця. Також зверніть увагу на маркування на дужках окулярів. Позначка «UV 400» означає, що в окулярах є достатній ступінь захисту від ультрафіолету. Зверніть увагу на категорію затемнення це позначка Сat.2 i Cat.3. Тому не варто купувати сонцезахисні окуляри на стихійних ринках, де немає сертифіката якості, а маркування на оправі не відповідатиме дійсному ступеню захисту.

Захист від ультрафіолетових променів UV 400 може бути і в прозорих окулярах для корекції зору, але для літнього періоду яскравого та агресивного сонця, варто обирати саме затемнені окуляри. Колір та категорію затемнення обирайте за суб’єктивними відчуттями. Перша і друга категорія більше підходять для зимових днів та повсякденного використання, третя – для літнього періоду, четверта категорія затемнення найчастіше зустрічається в окулярах гірськолижного спорядження.

Також в окулярах може бути поляризована лінза. Це додатковий ступінь захисту, який не дає відбитим від води, мокрого асфальту чи інших яскравих поверхонь, променям проникати в око.


– Лінзи із якого матеріалу найкраще обирати?
– Сонцезахисні окуляри виготовляють із пластиковими або скляними лінзами. Які обрати – справа смаку, але варто зауважити, що скляні лінзи дещо важчі, їх не рекомендують використовувати дітям, водіям та людям, які займаються активним видом спорту, адже вони можуть розбитися і травмувати око.


– Чи треба використовувати затемнені окуляри дітям і з якого віку?
– Так, дітям можна носити сонцезахисні окуляри із віку 2-3 років.


-Чи працює правило «чим дорожче – тим краще» із сонцезахисними окулярами?
-В магазинах оптики величезний вибір затемнених окулярів і ціни дуже відрізняються. Але якщо брати до уваги, що ви обираєте тільки сертифікований товар, який точно буде справлятись зі своєю задачею, то відштовхуйтесь від своїх можливостей.


– Як перевірити якість окулярів у магазині?
– Головне перевірте стан окулярів перед покупкою – аби на лінзах не було подряпин та потертостей, оправа – щільно триматись, дужки рухатись без зусилля і правильно фіксуватися. Якщо на лінзі є пошкодження – краще відмовитись від цих окулярів. Також зверніть увагу на етикетку чи наклейку, яка відповідатиме маркуванню на дужці оправи із відповідною категорією затемнення і захисту від ультрафіолету та назвою окулярів.

Окрім маркування, можна перевірити якість лінз на апараті, які є в магазинах оптики. Такий прилад формує ультрафіолетовий промінь, який пропускають через лінзу. Апарат обчислює, скільки ультрафіолету ця лінза затримує, а скільки пропускає.


Також варто не забувати, що окуляри, як і всі речі, зношуються. Довго перебуваючи під ультрафіолетом чи зазнаючи механічних пошкоджень, захисні покриття можуть руйнуватись. Пошкоджені окуляри не будуть якісно захищати ваші очі.

banner

Залишити відповідь