Як підтримати ментальне здоров’я батьків після народження малюка. Розмова з франківською сімейною лікаркою та консультанткою з грудного вигодовування Марією Хакімовою

Народження дитини — серйозний виклик, особливо в сучасних реаліях, коли в українців постійно зберігається базовий рівень стресу. Пологи та поява в сім’ї малюка, особливо якщо це перша дитина, — додатковий виклик, з яким не всім вдається легко справитися. Щоб легше пройти цей шлях і впоратися з усіма труднощами, які можуть виникати в процесі, потрібно підготуватися. Існують дослідження, які доводять, що найлегше період перших місяців життя малюка та становлення грудного вигодовування проходять батьки, які найбільше навчаються. Ця категорія батьків краще орієнтується в ситуації та за потреби звертається за допомогою до кваліфікованих спеціалістів, швидше й ефективніше вирішує проблеми.

Що таке бебі блюз або післяпологова хандра? Наскільки це серйозно і як довго може тривати?

Бебі блюз або післяпологова хандра — це різкі перепади настрою, які можуть турбувати всю родину після появи на світ малюка. В один момент ви насолоджуєтеся батьківством, а в інший відчуваєте страх і негативні емоції.

Прийнято вважати це виключно проблемами породіль, але насправді бебі блюз може з’явитися і в батька, і в старших дітей, і в бабусі. Емоційні перепади пов’язані з пологами, різкою зміною ритму та стилю життя, зміною гормонального фону. Симптоми бебі блюзу тривають до трьох тижнів, є варіантом норми й не потребують втручання спеціалістів. Це треба пережити. Дуже важлива підтримка близьких. Просіть про допомогу в побуті, дайте собі час відпочити, звикнути до нового члена сім’ї, спіть разом із дитиною і не вимагайте від себе допологової продуктивності.

Що таке SRIM та DMER? Як вони проявляються і що з цим робити?

SRIM — це стан, коли мама через хвилювання вважає, що не може забезпечити потреби дитини в молоці. Це питання має як психологічні, так і фізіологічні складові. Найчастіше жінки сумніваються у своїй здатності ефективно вигодовувати малюка в країнах із низькою економікою. Багато жінок не мають змоги тривалий час перебувати в декретній відпустці й приділити достатньо часу дитині. Це впливає на тривалість та ефективність годування. Також впливають рівень освіти та вік жінки. Чим більше інформації ви знаєте, тим легше вам буде впоратися з тією чи іншою проблемою і правильно її оцінити. Не останню роль відіграє культурний фактор та звичаї. В Україні широко поширені такі міфи, як «нежирне молоко», «немолочні породи» та інші, що можуть негативно впливати на процес лактації. Щоб зменшити прояви SRIM, потрібно забезпечити жінку фізичною та моральною підтримкою. Важливо перебувати в розуміючому середовищі, а також мати достатньо інформації, щоб відфільтровувати корисні та шкідливі поради. Об’єктивними методами оцінювання ефективності годування є набір ваги дитини, кількість сечовипускань та дефекацій. А неспокійний сон і переривчасте смоктання не є ознаками голоду малюка.

DMER — це дисфоричний рефлекс викиду молока. Під час викиду молока жінка відчуває негативні емоції. У цього симптому більше фізіологічних причин, ніж у SRIM. Під час годування в організмі жінки виробляється гормон окситоцин, але в той же час знижується рівень дофаміну. Саме через це під час годування жінка може почуватися пригніченою. Характерною ознакою DMER є те, що всі симптоми зникають із припиненням годування. Найперше треба визначити й прийняти цей факт. На жаль, зараз немає методів лікування DMER. Я рекомендую жінкам відволікатися в момент годування, щоб зменшити прояви. Дивіться телевізор, читайте, гортайте соцмережі. Варто розуміти, що саме з вами відбувається, щоб не відчувати провини, адже у всього є свої причини.

Профілактика і скринінг післяпологової депресії — як, окрім психолога чи психіатра, може допомогти ваш лікар, партнер, друзі та близькі?

Всім жінкам після пологів варто пройти тестування за Единбурзькою шкалою післяпологової депресії. Приблизно 10% жінок страждають на післяпологову депресію. Ми можемо запідозрити цей стан, якщо бебі блюз триває більше трьох тижнів. Але бувають випадки, коли післяпологову депресію діагностують значно пізніше після пологів. У такому стані найкраще звернутися до психолога чи психотерапевта. Кваліфікований спеціаліст зможе надати вам якісну допомогу та швидше вивести в стабільний стан. Якщо у вас немає такої можливості, зверніться до сімейного лікаря. Ми проходимо навчання і всі маємо базові навички першої допомоги в такій ситуації.

Народження дитини — це завжди про зміни. Вам треба прийняти нове життя з новим членом сім’ї. Дайте собі час, відпочивайте, не вимагайте від себе надто багато, просіть про допомогу і намагайтеся не слухати деструктивні поради. А в разі виникнення будь-яких складнощів — звертайтеся до спеціалістів, які допоможуть їх вирішити, щоб ви могли насолоджуватися материнством і батьківством.

banner