Як допомогти організму адаптуватись до переведення годинника

У ніч з 25 на 26 березня Україна 42-ий раз перейшли на літній час, перевівши стрілки годинника на годину вперед. Вперше це сталося влітку 1981-го. 

Такі зміни провадять для збереження електроенергії.

У порівнянні з переходом на зимовий час, літній є важчим для адаптації. Оскільки переводимо годинники вперед, то «забирається» ціла година для сну. Відтак, доводиться різко змінювати графік життя, планування дня тощо. Узимку люди сплять на годину довше, тому цей час вважають більш комфортним.

Найімовірніше, у людей можуть спостерігатися короткочасні проблеми зі здоров’ям, серед яких: втома, збій гормонального фону, головний біль, запаморочення, збільшення чи втрата апетиту. Організм людей, в яких є висока метеочутливість, може реагувати «скачками» тиску, мігренями.

Щоб нормалізувався гормональний фон і біологічний ритм та все стало на свої місця знадобляться два-три тижні. У молодих людей цей час адаптації проходить швидше. А для старших – повільніше. У кожного все індивідуально. Важко у перші дні та тижні після переведення годинника також дітям, адже часто вони залежні від сну.

Графік, коли лягати спати і прокидатися, аби день був продуктивним, у кожного свій. Головне, щоб був збережений комфортний восьмигодинний сон. За цей час організм відпочине, а внутрішній резерв відновиться. Наприклад, якщо лягаєте о 22.00, нормою вважатиметься прокидання о 6-й ранку.

Кілька кроків, які допоможуть полегшити процес адаптації:

Корегуйте режим сну. Підготуйтеся до процесу переведення годинників бодай за день-два. Для цього можна зсувати години сну і пробудження на 10-20 хвилин.

Стежте за режимом харчування. Прийоми їжі, як і сон, за кілька днів до переведення варто зсувати до того часу, який буде наступного тижня.

Відкладіть важливі справи. У ці дні спробуйте мінімізувати психологічний тиск, пом’якшити свій графік та не планувати нічого важливого, оскільки можуть бути нюанси з концентрацією уваги.

Не намагайтеся насилу себе підбадьорити. Якщо вам хочеться трішки уповільнитися, то зараз саме час, щоб це зробити. Не поспішайте встигнути все.

Покращіть якість сну. Для цього уникайте вживання кофеїну за шість годин до сну (кава, чай, більшість газованих напоїв), не вживайте алкоголь і відмовтеся від куріння, особливо перед сном, не вживайте важку, гостру, солодку їжу за чотири години до сну, більше рухайтеся вдень, а ввечері вирушайте на легку прогулянку, робіть комфортний для себе температурний режим у спальні та регулярно її провітрюйте, забезпечте тишу і зменшіть освітленість спальні під час сну. Приберіть електронні пристрої чи хоча б вимикайте їх за 30 хвилин до сну.

banner

Залишити відповідь