Як вчасно виявити та попередити авітаміноз у дітей - розповідає франківська педіатриня Анастасія Ільчук
Якщо ви помітили у дитини такі часті симптоми, як сонливість, дратівливість, швидка втомлюваність, пригнічений настрій, сухість шкіри, погіршення стану волосся і нігтів та загострення хронічних захворювань, то це є сигналом звернути увагу на її харчування. Саме у зимово-весняний період найчастіше проявляється авітаміноз. Причина – зменшення кількості фруктів і овочів у раціоні та нестача сонячного світла для синтезу вітаміну D.
Лікарка-педіатр Анастасія Ільчук з івано-франківського відділення № 8 стверджує, що здорове та раціональне харчування – запорука здоров’я всього організму. Адже найкраще вітаміни засвоюються з продуктів, які ми споживаємо. Повноцінний раціон має бути збалансований і різноманітний. В ньому мають бути присутні білки, жири вуглеводи, вітаміни і мікроелементи. І це – найкраща профілактика авітамінозу.
Щодня дитина має вживати в їжу злаки, різноманітні каші, молочні продукти, м’ясо. Важливе споживання сезонних фруктів і овочів. Це можуть бути апельсини, мандарини, яблука, банани, ківі, грейпфрут – головне, щоб дитині подобалося і вона хотіла їх їсти. Рибу і яйця достатньо давати декілька разів на тиждень. Щодо хліба – житній і цільнозерновий корисніші, бо багаті вітамінами групи В.
Взимку і ранньою весною краще обмежити жирні, смажені страви і хлібобулочні вироби.
Анастасія Ільчук додає – важливо також організувати режим дня і прийому їжі, вживати достатню кількість рідини та не забувати про прогулянки на свіжому повітрі і фізичну активність, які сприяють зміцненню організму.
Щодо небезпек авітамінозу, то нестача вітамінів суттєво відображається на функціонуванні організму в цілому. Вітаміни впливають на ріст, розвиток, розумові здібності дитини, оновлення клітин та тканин, підтримують імунітет в нормальному стані. До слова, найпоширенішою є нестача вітамінів групи В, вітамінів С, Е та D.
Внаслідок ослаблення організму через авітаміноз зменшується опірність до інфекційних хвороб і збільшується ймовірність недуг. Але неконтрольований прийом аптечних вітамінів не попереджає розвиток захворювань! Винятком не є і вітамін D. Потреба в додаткових комплексах вітамінних препаратів є тільки при їх дефіциті. І це питання треба вирішувати індивідуально на консультації у лікаря. Самостійний прийом добавок може навпаки зашкодити організму і призвести до гіпервітамінозу.
Ну а в літній період, якого ми всі чекаємо, важливо зробити своєрідний запас на холодну пору року. З продуктів харчування більшу частину мають становити фрукти, овочі та ягоди. Це допоможе організму накопичити всі необхідні мікроелементи та вітаміни для нормального функціонування імунітету і організму в цілому.
Текст Юлії Прохоренко
Матеріал написаний у рамках проєкту “Емпатія. Підтримка. Інтеграція”, що реалізовується Івано-Франківською обласною організацією “Молода Просвіта”. Зміст матеріалу є винятковою відповідальністю автора та не обов’язково відображає погляди Івано-Франківської обласної організації “Молода Просвіта”