Делікатний фрукт. У чому користь айви і як її готувати
На осінь припадає сезон незвичайного фрукта — корисна, але майже неїстівна в сирому вигляді айва дивним чином перетворюється після приготування. Як же їдять це ‘хибне яблуко‘?
Восени на прилавках з’являються яскраво-жовті фрукти дивної грудкуватої форми. Їх малопривабливий вигляд і твердість компенсуються дивовижним ароматом. Як же їсти айву, щоб отримати від неї і користь, і задоволення?
Айва — єдиний представник роду Cydonia в родині Розових, до якої в числі безлічі фруктів належать яблука і груші. Це листяні дерева, що приносять зерняткові плоди, схожі водночас на грушу і яблуко Голден Делішез. М’якоть у плодів тверда, насилу піддається жуванню, терпка і кисла. Незважаючи на такі малопривабливі властивості, з айви можна приготувати дуже смачні страви. Найчастіше з неї варять компот, варення, запікають часточки в духовці, використовують в пирогах і м’ясних стравах, пише Новое Время.
Айву можна знайти в продажу з вересня по грудень. Вибирайте великі тверді плоди жовтого або зеленкуватого кольору. Айва добре зберігається: замотавши в плівку фрукт, що не має вад, можна зберігати його в холодильнику до трьох місяців.
Як їсти айву
Айва дуже корисна, але в свіжому вигляді фрукт майже повністю неїстівний. Він вимагає приготування, яке магічним чином перетворює айву. Тут її аромат грає провідну роль, терпкість повністю зникає, а щільність і кислинка виявляються доречними і у варенні, і в желе, і в пирогах, і в компанії м’яса або птиці. Часточки айви будуть доречні і в чашці гарячого чаю, і в казанку з пловом. Що ж приготувати з айви?
Компот з айви
Найпростіше, що можна приготувати з айви — це смаковитий компот, який сподобається і дітям, і дорослим. На кожен фрукт айви, порізаний дольками, потрібно 1 л води і 1,5 ст.л. цукру. За бажанням в компот з айви можна додати яблуко або інший фрукт.
Айва, запечена в духовці
Ще один простий варіант приготування примхливого фрукта — запекти айву в духовці. Її можна просто їсти або додавати в морозиво, йогурт, використовувати в якості начинки для тертого пирога.
Рецепт. Очистіть фрукти від шкірки і серцевини, наріжте їх на чверті або часточки. Складіть у форму для випічки, збризніть медом або присипте цукром, додайте трохи фруктового соку (лимонного, апельсинового або яблучного — будь-якого), можна також збризнути коньяком, бренді, додати спеції за смаком — ваніль, корицю. Накрийте кришкою і запікайте годину при температурі 150 °C, поки айва не стане прозорою. Потім зніміть кришку і готуйте і ще 10−15 хвилин, щоб рідина загусла.
Також можна запікати айву, як яблука, однак їй потрібно в 2−3 рази більше часу.
Варення з айви часточками
Рецепт. 1 кг айви очистіть від шкірки, насіння, темних точок і поріжте часточками товщиною 1−1,5 см. Покладіть в посуд для варіння варення, залийте 1 склянкою води і додайте ¼ чайної ложки лимонної кислоти. Доведіть до кипіння і проваріть на малому вогні 10 хвилин, потім шумівкою витягніть шматочки айви в друшляк і дайте їм трохи обсохнути.