5 ознак токсичного друга. Як виявити та що з цим робити?

Дружба – добре та світле почуття, яке зазвичай триває довгі роки. Ми очікуємо від друзів розуміння та підтримки, навіть коли помиляємось. Але, на жаль, не всі стосунки дарують відчуття гармонії та прийняття. Варто навчитись розпізнавати токсичну дружбу, яка висмоктує ваші сили, настрій та натхнення і вміти вчасно припиняти її. Тому ось декілька ознак, що треба триматись подалі від людини і не впускати її в коло найближчого оточення:

  1. Вашого друга немає поруч. Токсичний друг згадує про вас тільки тоді, коли сам потребує підтримки, розуміння чи допомоги. В інших випадках він не телефонує, ніяк не підтримує стосунки, відхиляє пропозиції про зустріч. В такій дружбі немає місця простим розмовам чи часу разом. Лише по справі, коли це вигідно комусь одному.
  2. Після спілкування ви почуваєтесь гірше. Якщо товариш завжди акцентує увагу на ваших недоліках, підмічає помилки, пригнічує та змушує почуватись гірше, коли ви потребуєте прийняття – це не про здорові стосунки. Кожен із нас має свої сильні сторони та недоліки. Якщо людина бачить вас тільки з негативної сторони, задумайтесь, можливо це не ваш друг?
  3. Вам немає коли вставити слово. Справжній талант – вміти слухати інших. Зрозуміло, є ситуації, коли треба просто вислухати свого друга, не добавляти своїх коментарів, а дати людині виговоритись. Але якщо це єдиний спосіб комунікації, то щось тут не так. Коли вам не дають сказати й слова, завжди переводять тему і показують, що ваші проблеми та турботи зовсім нецікаві співрозмовнику.
  4. Порушення особистих кордонів. Дружба дружбою, але кожен з нас повинен мати особистий простір.  Якщо ігнорування кордонів є постійною практикою, це може свідчити про відсутність зацікавленості у добробуті іншої людини, що не відповідає визначенню дружби. Варто одразу пояснити, що ви готові для цієї людини зробити багато, але ваші речі – це ваші речі, ваш дім – тільки ваш, і всьому є межа.
  5. Вам кажуть, що ви надто гостро реагуєте. Привіт, газлайтинг. Якщо коротко нагадати, то газлайтинг — це техніка спілкування, за допомогою якої хтось змушує вас поставити під сумнів власну версію подій. Багато токсичних людей використовують газлайтинг, щоб зберегти певний контроль над оточенням. Припустимо, ви засмутилися через те, що подруга не прийшла на літнє барбекю, яке ви так хотіли влаштувати (після того, як пообіцяла, що прийде). Коли ви кличете її, вона каже, що не розуміє, чому ви так засмучені. Говорити, що “ти робиш з мухи слона” — це токсичність найвищого ґатунку.

Що робити, коли зрозуміли, що ваша дружба токсична?

Для початку, варто провести бесіду. Пояснити другу, яка поведінка є для вас прийнятною, а чого ви терпіти не будете. Можливо, ваш товариш вважав, що подібні речі вас веселять, або принаймні не дратують. Дайте йому зрозуміти, що ви відчуваєте через його дії, і що можна зробити по-іншому в майбутньому, щоб розв’язати проблему.  Якщо ситуація не зміниться, треба обдумати, чи варто взагалі продовжувати таку дружбу

banner