7 грудня — Всесвітній день української хустки

День української хустки — неофіційне молоде свято, що відзначається 7 грудня. Вперше ця дата у календарі з’явилася в 2019 році — ДУХ почали святкувати за ініціативи вінничанки Людмили Станіславенко, яка мала на меті привернути увагу до цього сакрального елементу національного костюма і зберегти традиції, пов’язані з хустками в українських родинах.

Черкаська область, 1909 рік (світлина зі збірки Олександра Тихенка)

У давнину хустка була важливою частиною повсякденного образу українських жінок — вона була ознакою соціального статусу і багато розповідала без слів. Для заміжніх була обов’язковим головним убором, молоді жінки носили білі або кольорові хустки, старші — темні, а вдови — чорні. Рівень достатку в родині також можна було зрозуміти завдяки хустці. Із часом вона перетворилась на декоративний аксесуар, проте сьогодні переживає нову хвилю популярності.

Про День української хустки – історія свята

День української хустки почали відзначати з ініціативи групи громадських діячів, акторок та успішних жінок України. 7 грудня 2019 року вінницькі активістки розпочали святкування дня, присвяченого українській хустці. Започаткували свято, щоб об’єднати жінок різних професій, віку та національності задля збереження українських традицій. Адже здавна в українських родинах оберегом, символом любові та злагоди слугувала саме хустка, хустка.

За старих часів дівчата і жінки носили хустку протягом усього року. При цьому вона була обов’язковим головним убором заміжньої жінки. Хустка була ознакою соціального стану жінки: молоді жінки носили білі або яскраві хустки, старші жінки – темні, вдови – чорні. Хустка також говорила про рівень достатку сім’ї: заможні жінки вкривали голову хустками з дорогих тканин, бідні – з дешевших.

День української хустки – традиції свята

Хоча це свято досить молоде, але вже обросло традиціями. Наприклад, став дуже популярним у День української хустки флешмоб – “Зроби фото з хусткою”. Суть його полягає в тому, щоб вдягнути хустку, сфотографуватися в ній, після чого викласти світлину в соціальних мережах із тематичними хештегами. У флешмобі беруть участь українки з усього світу – викладають фото в бабусиних і прабабусиних хустках і фотографуються цілими сім’ями.

banner