Франківець розповів, як у Європі вигідно взяти на прокат велосипед чи електросамокат (ФОТО)

Франківець Віталій Боднар вирішив поділитися порадами, як найкраще і дешевше взяти велосипед чи електросамокат на прокат у країнах Європи.

Як взяти на прокат велосипед

“Питали мене про те, як брати велосипед на прокат у Європі. Власне в Google повно детальної інформації по кожному місту, і якщо ви реально надумаєте це робити то раджу з нею ознайомитися. Я ж спробую коротко узагальнити”, – пише на своїй сторінці у Facebook Боднар.

Прокат відбувається через декілька способів:

1) Традиційні пункти видачі, коли ровер береться і здається в тій самій точці (напр. Амстердам). Робиться це в ручному режимі, тож треба вміти усно роз’яснити, що ти хочеш. Це не так складно, як здається. Я зі своєю англійською зміг це зробити в Амстердамі. В якості застави – фінансовий депозит або ж знімок однієї сторони кредитної карти, без CVC-коду.

2) Більш сучасний варіант з автоматизованими станціями прокату. Такі діють в абсолютній більшості міст Європи. Можуть бути як і локальні системи, типу паризької Velib, так і міжнародні – типу Nextbike. Останній діє в багатьох країнах, і навіть в Україні.

“Інколи ще можна брати ровери через табло на станції прокату, але зазвичай це робиться через додаток на телефоні, сфотографуваши qr-код на ровері. Далі в додатку вискакує підтвердження і велосипед розблоковується або ж на телефон приходить код, який треба ввести на велокомпютері”.

До речі, у Відні перша година муніципального велопрокату безкоштовна, а станції розкидані по всьому місті. Тож фактично можна кататися цілий день безоплатно просто міняючи ровери, пише “OGOGO”.

3) Прокат по принципу байкшерінгу. Це коли велосипед не прив’язаний до жодної з станцій. Велосипеди просто розкидані по вулицях. Щоб дізнатися, де найближчий, треба глянути карту в спеціальному додатку. Подібний метод стрімко набирає популярність. Найрозповсюдженішими системами є китайські Mobike та Ofo.

“Біда в тому, що розраховані вони на якихось китайських гномів. Я зі своїми 1.80 м, підтягнувши все на максимум, все-рівно відчував себе як ведмідь в цирку. Тож ними користувався в крайньому випадку. Ще в багатьох містах бачив яскраві помаранчеві електровелосипеди Jump від Убера. Взяти не зміг, чимось не сподобалась моя приватівська картка. Крім-того безстанційний велопрокат дорожчий, ніж станційний. Наприклад, Mobike коштує 1€ за 20 хвилин”.

Варто додати, що багато станційних прокатів тепер вже теж дозволяють залишати велосипеди поза станціями, але за додаткову плату. Наприклад, в Берліні після того як залишив велосипед поза станцією, в додаток “Некстбайку” прийшло якесь повідомлення німецькою мовою, де Боднар зрозумів тільки цифру 20€.

“Не мав часу розбиратися, просто пізніше взяв ще один велосипед на вулиці і запаркував його до станції. Опісля те повідомлення зникло. А в Дрездені одна зі станцій того ж Некстбайку виявилась просто спеціально визначеною парковкою, без стійок для колеса”, – ділиться чоловік.

Отже, перед тим як їхати – шукаєте інформацію, які оператори діють в кожному місті. Далі завантажуєте їхні додатки собі на телефон.

“В принципі це можна зробити й на місці, але майте на увазі, що з безплатним WI-FI, щоб завантажити великий додаток, у Європі туго. Додаєте в них дані своєї віртуальної кредитки. Або ж записуєте ті дані десь і додаєте тільки перед тим як взяти”.

Варто знати, що деякі оператори вимагають закинути на депозит певну суму. Наприклад, в Nextbike це 50 гривень, а в Mobike вже 5€.

“Щоб взяти ровер через додаток повинен бути включений інтернет. Я користуюся Київстаром, де є пакети по 100 мб в роумінгу за 35 грн.

Ще бажано трішки почитати правила, щоб знати, що який знак означає. Звичайно, всі ті історії, що за кожне найдрібніше порушення відразу штрафують на величезні суми, насправді дурниці. Але рівно до того моменту, поки ваша їзда не створює реальну небезпеку для оточуючих”, – додає мандрівник.

В цілому оренда велосипеда це дуже хороший варіант для того щоб оглянути місто. Жоден громадський транспорт не зрівняється з ефективністю ровера на коротких відстанях. Але зрівняються електросамокати.

Як взяти на прокат електросамокат 

Електросамокати заполонили вулиці європейських міст. Якщо минулого року на них практично не звертав уваги, то зараз не помітити їх складно. Вони всюди і їх багато.

Прокат працює виключно по принципу байкшерінгу, описаному мандрівником вище. Тобто через спецдодаток зісканував qr-код на рулі, став і поїхав.

“Найпопулярнішими операторами, які траплялись мені по всій Європі, були Lime та Bird. Більшість самокатів з виду дуже вбиті, видно, що їх ніхто особливо не береже. Їздять по двоє, явно перевищуючи ваговий ліміт. Не пригальмовують на ямах і т.д. Десь читав, що середній термін експлуатації два місяці”, – пише Боднар.

Електросамокат це, мабуть, найкращий засіб для огляду європейських міст. Найбільшим мінусом є ціна оренди. Наприклад, Lime коштує 1€ за разову здачу, плюс 0,2€ за хвилину їзди. Тож користувався ними чоловік тільки в крайніх випадках, коли поруч не було ровера і треба було кудись дуже швидко добратись.

“Інколи трапляється халява. Наприклад, в Кракові діє оператор Hive, який по промокоду hellokrakow дає 30 хв безкоштовного катання для нових користувачів. Плюс електросамокати там ще всі новенькі і не такі вбиті як в решті Європи”, – ділиться мандрівник.

banner

Залишити відповідь