Материнство може зістарити більше, ніж куріння, - вчені
Виявляється, материнство може стати одним з факторів, що впливають на фізичне старіння на клітинному рівні.
Дослідження, проведене американським університетом Джорджа Мейсона в Ферфаксі, показує, що організм матері старіє на клітинному рівні раніше, ніж організм її ровесниць, котрі не народжували. Більш того, процес такого старіння відбувається швидше, ніж у курців і людей, які страждають ожирінням, передає WOMO.
Дослідження, опубліковане в журналі Human Reproduction, користувалося методом вимірювання довжини так званих «теломер». Теломера – це верхівка хромосоми, яка захищає хромосоми від пошкоджень. Теломери виконують таку ж функцію, як і тверді кінчики шнурівок на взутті, завдяки яким шнурівки не “куйовдяться”.
Вчені працювали з 2 тисячами жінок у віці від 20 до 44 років. У результаті з’ясувалося, що теломери у матерів в середньому на 4,2% коротші, ніж у бездітних.
«Ми знаємо, що укорочення теломер старить вас на клітинному рівні, але це не означає, що ви виглядаєте старшими,» – коментує Анна Поллак, очільниця групи дослідників.
На її думку, результати цього дослідження не є приводом звертатися до косметолога. Але інші вчені вважають інакше.
Деякі дослідження показали, що комплекс ензимів ферменту, який підтримує стабільність довжини теломер, активний також в епідермісі і грає істотну роль в тому, як виглядає ваша шкіра.
Тож якщо ви мама і ваша шкіра втратила пружність, то причиною може бути не тільки недосипання. Довжина теломер також пов’язана з такими захворюваннями, як діабет другого типу, серцево-судинні захворювання, атеросклероз, рак.
«Ми не знаємо, чи є це індикатором,» – каже Поллак. – «Ви бачите, що у літніх людей більше сивини, але сивина не означає, що вони ось-ось помруть. Тому ми не можемо сказати, чи означає укорочення теломер те, що ви зустрінетеся з одним з цих захворювань або помрете раніше тих, у кого теломери довші ».
Взагалі-то такий розвиток подій виявляється менш імовірним для тих, хто стає мамою після 30 років. Такі мами, навпаки, мають більшу тривалість життя.
А ось дивує те, що жінки, які стали мамами, старіють швидше за жінок, котрі курять і людей, що мають зайву вагу.
“За довжиною теломер ми з’ясували, що куріння старить ваші клітини на 4,5 року, ожиріння – на 8, але наявність дитини – ще сильніший чинник,” – пояснює Поллак.
На жаль, чому так відбувається, поки не ясно. Справа в тому, що вчені працювали тільки з даними про хромосомний матеріал, тому не змогли вивчити вплив таких чинників як стрес, нестача сну або соціальної підтримки.
До того ж, неможливо встановити, коли саме теломери матері почали зменшуватися. Можливо, це стало відбуватися ще до народження дітей.
«Саме тому, що нам ще невідомо, наскільки саме народження дитини і подальше материнство послужило фактором скорочення довжини теломер, ми закликаємо жінок не змінювати своїх планів щодо материнства», – підкреслює Анна Поллак.