Найцікавіші підземні музеї світу, які варто відвідати

Раніше в катакомби могли потрапити лише обрані, а зараз вони доступні будь-якому туристу. Потрібно тільки знати, куди і навіщо спускатися.

Туреччина

Каппадокія. Розташований у серці Малої Азії регіон найбільше відомий фантастичними пейзажами. Втім, не тільки за ландшафтами тягнуться сюди туристи. Тут, на плоскогір’ї між трьома вулканами, спочатку жили хетти – одна з найбільших цивілізацій стародавнього світу. Хетти залишили багатоповерхові підземелля з майстерними системами життєзабезпечення – вентиляцією, водопроводом, каналізацією. В епоху Римської імперії в Анатолію бігли ранні християни, які теж знайшли притулок у цих багатоповерхових лабіринтах.

Для туристів, які приїхали до Каппадокії, доступні підземні міста Каймакли, Деринкую, Озконак. Вони являють собою багатоповерхові лабіринти, здатні, в теорії, вмістити до 30 тисяч осіб. Але туристу для знайомства і півгодинної прогулянки вистачить. Причому їхати варто тільки в один з трьох – міста мало відрізняються.

Вартість вхідного квитка – два-три євро. Тур з місцевим гідом (тривалість – близько однією години) – 15-20 євро.

Цистерна Базиліка (Йеребатан). Підземне водосховище в Константинополі побудували у шостому столітті. У наш час воно заповнене водою приблизно на метр.

Розташований цей об’єкт дуже вдало – у найтуристичнішому районі міста Султанахмет. Виглядає Йеребатан як просторе (70х40 метрів) підземелля з сотнями колон (їх сюди звозили після розбирання античних храмів), що підпирають склепінчасту стелю. Туристи прогулюються між колон по містках, а весь простір підсвічено прожекторами. Вода в Йеребатан чиста, прозора, і в ній плавають пристойних розмірів коропи. Загалом, відмінне місце, щоб відпочити від спеки і штовханини у мегаполісі.

Вхідний квиток: п’ять євро.

Італія

У кінці 16 століття численна братія монастиря ордену капуцинів у Палермо (острів Сицилія) виявилася в скрутному становищі. Їм ніде було ховати монахів, які пішли із життя. Спочатку пристосували під кладовище крипту (підвал під вівтарем). А коли вона заповнилася, почали рити підземелля. Пізніше з’ясувалося, що місцевий грунт і повітряне середовище підземелля перешкоджають розкладанню.

Поступово в коридорах під монастирем зібралося понад вісім тисяч муміфікованих або забальзамованих тіл. За життя всі вони були представниками місцевої знаті і духівництва. Так, катакомби капуцинів стали однією з наймасштабніших експозицій мумій у світі: вони тут лежать, стоять і навіть висять на стінах і під стелею.

Вхідний квиток у катакомби – три євро. Фото- і кінозйомка заборонена.

Швеція

Виявляється, левова частка міді в Західній Європі у 16-17 століттях була зі Швеції. Чимала частина мідних дахів і шпилів у старих містах Європи – скандинавського походження. Завдяки багатству надр – Швеція увійшла тоді до п’ятірки найбагатших країн континенту.

У наші дні на місці одного з найвідоміших родовищ міді створено музей гірничої справи Стуре-Коппарберг. Він включає у себе наземний індустріальний ландшафт та історичні споруди. Стародавні штольні збереглися майже в оригінальному вигляді і перетворені в музейну експозицію.

Вартість екскурсії в супроводі гіда по підземній частині – 22 євро для дорослих, 9 євро – для дітей. Температура в Стуре-Коппарберг – п’ять градусів за Цельсієм. Тому для відвідування рекомендується одягнутися тепліше і взути черевики.

Румунія

Одна з найцікавіших, але мало у нас відомих пам’яток Румунії – гігантські рукотворні підземелля в соляному пласті під містечком Прайд.

Сіль у цих місцях почали добувати ще тисячу років тому: у свій час шахта під Прайдом стала наймасштабнішим місцем видобутку солі в Європі. Сьогодні вона перетворилася на туристичну визначну пам’ятку і здравницю одночасно. Розміри підземелля вражають: тільки основний зал, розташований на глибині 120 метрів, має довжину 400 метри при висоті 15 метрів. А ще потрібно приплюсувати розгалужену мережу коридорів.

У величезній залі, стіни і підлога якої складені з відполірованої і блискучої у променях прожекторів солі, розташована церква, геологічний музей, місця для відпочинку, мотузковий парк і навіть колесо огляду.

Вхідний квиток – 12 євро. 

Австрія

Недалеко від околиці Інсбрука, у містечку Ваттенс, знаходиться другий за відвідуваністю (лідер тут – Шенбрунн) музей Австрії.

Взагалі-то «Кришталеві світи Сваровські» складно назвати музеєм у звичному значенні цього слова. Тут не розповідають про славний шлях знаменитого бренду, хоча чимала частина експозиції присвячена саме кришталю. Творці «Кришталевих світів Сваровські» вигадали казкове царство у товщі гірського хребта і заповнили 16 підземних залів мерехтливими скарбами і загадковими інсталяціями – творіннями відомих дизайнерів і художників. «Блакитний зал» змінюється «Кришталевим куполом» або «Театром механіки». Іноді складно зрозуміти, що за об’єкт бачиш перед собою. Але, як би там не було, кожен експонат виглядає досить ефектно.

Вхідний квиток у «Кришталеві світи Сваровські» – 19 євро, діти до 14 років – сім євро. Дістатися до музею можна на мікроавтобусі-шатлі, що курсує кожні дві години від туристичного інфоцентру на Марія-Терезія штрассе в Інсбруці.

Польща

Золотий рудник. Туристи їдуть сюди заради шахти Злоти Сток, в якій видобували золотоносну руду. У другій половині 20 століття «мерзенний метал» закінчився, і підземелля закинули. Пізніше шахту перетворили в об’єкт індустріального туризму.

У Чорній штольні показано, як добували золото у 16 столітті, а штольня «Гертруда» знаменита єдиним у Польщі підземним водоспадом, в якому вода тече з висоти 10 метрів.

Вартість туру в супроводі гіда – 4 євро.

Гігант. Підземелля в Злоти Сток цікаво, але менш ефектно, ніж об’єкт, що знаходиться в 60 кілометрах від нього. У розпал Другої світової нацистська Німеччина страждала від бомбардувань авіації антигітлерівської коаліції: довелося ховати під землю навіть заводи. Невисокі і лісисті Совині гори добре підходили для цієї мети. У Нижній Сілезії німці встигли прорубати розгалужену мережу тунелів, але наступ радянської армії змусив нацистів кинути все як є. Підземелля залишилися майже недоторканими, але досі невідомо, для чого призначався Гігант – так називалося підземне місто. Сьогодні для відвідування відкрита одна з ділянок – Осувка біля містечка Глушиця.

Вартість туру по підземному комплексу – три з половиною євро.

Джерело

banner

Залишити відповідь