Розмова про вино із франківською сомельє
Чи знайомі ви із людиною, яка знає про вино майже все, готова говорити про це годинами, вчити всіх охочих розбиратись?
Ми шукаємо цікаві заходи в нашому місті, аби розказати про них читачам. Так натрапили на рекламу дегустації вина. Ми вирішили відвідати, аби розібратися, чи варто вам рекомендувати. Тема виявилась настільки цікавою, що довелось брати інтерв’ю в ініціаторки події. Тетяна Герасимович вже близько 5 років досліджує вино. Дівчина працювала сомельє у ресторані та кавістою, а зараз розповідає про вино, культуру цього напою в Івано-Франківську
– Де ви навчалися справі сомельє?
– Перше моє навчання було на роботі. Близько 5 років назад я влаштувалась в Winetime, у них є чудова школа сомельє в Києві. Там я отримала неймовірний багаж знань. Щоденні лекції та дегустації. Ми куштували всі можливі види вина та іншого алкоголю. Також проходила курси, коли працювала у винному магазині в Лондоні. Але велика частина моїх знань – це самоосвіта. Цей процес неперервний. Нові книги, статті про всі новинки у світі вина. Час від часу проходжу курси на ресурсі Wine Folly, щоб завжди бути на плаву в цій справі.
-Як виникла ідея організувати дегустації в Івано-Франківську?
-Повномасштабна війна «дала копняка». Зрозуміла, що немає ні часу, ні сенсу відкладати щось на потім. Потрібно негайно втілювати в життя всі задуми. Тому, коли повернулась із Лондона, вирішила організувати дегустацію, щоб франківці більше знали про вино, його культуру, навчились смакувати та полюбили його.
-В чому полягає робота сомельє?
-Взагалі, сомельє це людина, яка допомагає відвідувачам ресторану підібрати ідеальне вино до страви.
Ще є «кавісти». Це люди, які працюють у винних магазинах. Вони допомагають у виборі вина на полиці та продають його. Це трішки інша робота, в нас часто їх плутають.
Тому зараз я не можу назвати себе сомельє, адже не працюю в ресторані.
-Чи популярна в Україні ця професія?
-Разом із розвитком винної індустрії в Україні, розвивається і професія. За останні 10 років ця сфера дуже виросла. Наші виноробні масштабуються, все частіше ми можемо побачити на полицях саме вітчизняний продукт.
Раніше більшість українських виноробень були «гаражистами» – це маленькі виробництва, які не могли виставити свій товар на вітрину великого магазину. Податок на алкоголь був космічним на той час. Зараз ситуація значно краща, тому і ми можемо за адекватну ціну придбати якісний, смачний продукт, який виготовили у нас.
Тому українці почали більше пити вино, любити його, цікавитись.
Зараз в Івано-Франківську, на жаль, ще мало ресторанів з професійними винними картами. А ресторанів, в якому є сомельє, майже немає. Можливо, один-два.
Взагалі, це моя мрія і ціль на наступні декілька років. Відкрити в рідному місті ресторан, який буде спеціалізуватись на вині. Де гості зможуть смакувати різні сорти, пірнали у цю тему!
– Навіщо сомельє спльовують вино?
– Насправді все просто. Спльовують, щоб не вживати надто багато алкоголю. На дегустаціях інколи буває 50-100 різних видів, які треба скуштувати. Сомельє щодня куштують багато вина, що не дуже корисно для організму в таких об’ємах. Тому достаньо потримати вино в роті, оцінити його колір та запах.
– На що варто звернути увагу, при виборі вина?
– Найважливіше тут – ваші смаки. Яке вино більше подобається: солодкі, кисліші, свіжі, фруктові, з квітковим чи цитрусовим ароматом. Ще є різниця кліматів, де вирощують виноград. З прохолодніших регіонів вино виходить кислішим, свіжішим, навіть трішки хрумким. З тепліших місць – маслянисте, тропічне, фруктове. Ще треба визначитись, яке вино подобається: сухе, напівсухе, напівсолодке, солодке, десертне. Можна звертати увагу на країну-виробника та сорт винограду. Нюансів дуже багато. Тому найкраще – ходити на дегустації, де ви куштуватимете різні стилі вина, вас навчать читати етикетку. Завжди можна занотувати чи сфотографувати пляшку, яка сподобалась найбільше.
-Як правильно зберігати вино вдома, якщо немає погребу?
-Залежить від того, чи плануєте ви довго зберігати вино. Якщо ви купили і випили його за декілька днів – достатньо просто прохолодного місця. Не ставити біля приладів обігріву чи духовки, на прямих сонячних променях. Кажуть, найгірше для вина – висока температура, її перепади, сонячне світло та надмірна вібрація.
Якщо ж ви плануєте зберігати пляшку декілька років, добре його покласти в прохолодне темне місце з однаковою температурою. Можна в спальні під ліжко чи глибоко в шафі.
– Яке вино українських виробників радите спробувати?
-Це питання глибоке, ще повністю його не дослідила. Але перше, що спадає на думку: Father’s wine. Це виноробня в Тернопільській області, в них прекрасні білі та рожеві вина, петнати. Мої улюблені це Соляріс та Рожевий квадрат. Раджу всім скуштувати!
-Які поради ви дали б новачкам, які хочуть поглибитися в світ вин? Чи є якісь основні концепції, які вони мають зрозуміти або вміти?
-Новачкам класно почати з літератури. Можна почати з Wine Folly. Тут про сорти винограду, про країни, бокали, як правильно куштувати. Зрозуміти, чи справді це подобається.
Вино – більше, ніж напій. Це цілий світ, зі своєю культурою та звичаями. Як виявилось, дуже цікавими для дослідження!