Стівен Гокінг та його 10 космічних цитат
Стівена Гокінга серйозна хвороба посадила у інвалідний візок. Та мозок науковця продовжує працювати, генеруючи космічні ідеї щодо чорних дір у Всесвіті.
“Трибуна” пропонує нам 10 цитат відомого фізика, якому вчора, 8 січня, виповнилося вже 75 років, і праці якого можна купити чи не у всіх книгарнях світу.
Учений захворів недугом мотонейронів – великої нервової клітини в передніх рогах спинного мозку. Вони забезпечують моторну координацію і підтримку м’язового тонусу.
Коли йому був 21 рік, симптоми проявлялися ще слабко: легка незграбність, несподівані падіння. Ішов час, і невиліковний стан Гокінга лише погіршувався. Діагноз став величезним потрясінням, однак допоміг людині визначити своє майбутнє та місце у цьому житті:
“Хоча над моїм майбутнім нависла хмара, на свій подив я з’ясував, що тепер почав отримувати від життя більше задоволення, ніж раніше”, – писав учений.
З тих пір він займається не тільки дослідженнями, а й популяризацією науки. Як говорить сам Стівен Гокінг, він продав більше книг про науку, ніж Мадонна про секс. А допомогло йому в цьому одне просте правило:
“Мені сказали, що кожна розміщена у книзі формула зменшить удвічі кількість покупців. Тоді я вирішив взагалі обходитись без формул. Щоправда, наприкінці я таки написав одне рівняння — знамените рівняння Ейнштейна E=mc²”, – сказав Гокінг.
Тут мова йде про книгу “Коротка історія часу”, яка стала світовим бестселером.
Серед інших відомих висловлювань науковця можна виділили такі:
Я поняття не маю, який у мене IQ. Ті, кого цікавить розмір їх IQ, просто звичайні невдахи.
Перспектива рано померти змусила мене зрозуміти, що життя варте того, щоб його прожити.
“Я не впевнений, що людство зможе прожити ще хоча б тисячу років, якщо не знайде можливості вирватися в космос. Існує безліч сценаріїв того, як може загинути все живе на маленькій планеті. Але я оптиміст й вірю: ми точно досягнемо зірок”, – впевнений Гокінг.
Моя мета дуже проста: я хочу розуміти Всесвіт, чому він влаштований саме так, як влаштований, і навіщо ми тут взагалі.
Ми всього лише розвинуті нащадки мавп, що живуть на маленькій планеті, під маленькою зіркою. Але у нас є шанси осягнути Всесвіт. Це і робить нас особливими.
Моя справжня мрія – написати таку книгу, яка буде продаватися у аеропортах. Але для цього, мабуть, видавцеві потрібно помістити на обкладинку голу жінку.
Головний ворогом знання не є невігластво. Ворог номер один – це ілюзія знання.