Українська писанка. Значення символів та кольорів
Великдень в Україні – особливе свято, сповнене традицій. Кожна дія тут має відбуватись, так би мовити, за класичним сценарієм. Ми печемо паску, як робили наші предки, уквітчуєм кошик барвінком, як колись, молимось. Це момент об’єднання з попередніми поколіннями, що передали ці традиції нам.
Процес створення української писанки унікальний. Кожен взір на великодньому яйці має своє значення. Хрести, сонечка, гусині лапки – ті символи, які ще з давніх давен використовували українці, аби просити в Бога здоров’я та добробуту для своєї сім’ї. Кожна крапочка і рисочка, кожен колір має своє значення.
Символіка кольорів
Червоний – мабуть є найбагатозначнішим кольором і найдавнішим. Символізує добро, радість життя, для молодих – надію на щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і небесного вогню. Символізує також пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і радість життя.
Жовтий – небесне світило, тепло, врожай.
Зелений – означає весняне пробудження природи, надію, життя.
Блакитний – небо, повітря, чистота і здоров’я
Бурий, коричневий – землю і її приховану життєдайну силу.
Чорний – колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного. В писанці, будучи тлом, виявляє силу інших кольорів, так само, як в житті темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло. Також символізує нескінченність життя людини, продовження буття після смерті.
ОРНАМЕНТИКА
Кожен із знаків орнаменту прийшов до нас із глибини віків. Писанки – це ціла світоглядна система з десятками орнаментальних мотивів.
СОНЦЕ
Люди вважали, що небесне світило – то Боже око. У міфологічному світогляді світло символізує видющість і правду, а темрява, ніч, туман є своєрідними синонімами сліпоти і кривди.
Сонце зображали на писанках різними спеціальними знаками – у вигляді кола, ружа, хреста, тринога, свасті. Триніг – це зображення трьох променів, що виходили з однієї точки і були закручені в один бік. Свастю ще називали сваргою, гачковим хрестом.
ХРЕСТ
Стародавній символ сонця, вогню, душі. В орнаменті його називають «божим знаком» і пов’язують з Древом Життя (світовим деревом). Хрест – це перетинання двох ліній: горизонтальної (часу) і вертикальної (вічності) – волі людської з волею Божою. Хрест є водночас і буттям, і небуттям. Для християнина хрест є початком і кінцем, власне життям, а також символ відкуплення від гріха і смерті.
ЗОРЯ, РУЖА
Дві восьмираменні зірки на писанці – це знак сонця. У давнину зорю також пов’язували з Великою богинею, чий чоловік – божество неба, місяць. Стародавнє зображення півмісяця з зіркою символізує цю пару.
Зорю зображають по-різному. Буває п’яти- шести- семи-, восьмираменна. Містить в собі косий хрест, прямий хрест, а також лівосторонню і правосторонню свасті. В народній символіці – незмінний символ любові. Подарувати писанку з ружею означало освідчитися в коханні.
КВІТИ
Квіти і зірки символізують душі людей, а образ квітів більше пов’язаний із дітьми.
За традицією, жінкам, які довго не мають дітей, радять розмальовувати писанки квітами і дарувати їх дітям.
ГІЛКА-СОСОНКА
Зелені дерева, гілки і листя – один з найдавніших символів життя, щорічного весняного відродження, вічної молодості, здоров’я, росту.
ЗАВИТОК, ЗМІЙ, СПІРАЛЬ
Завиток, спіраль або змій, як символ життєвої сили та зародження життя.
Спіраль є символом часу, циклічних ритмів року, народжень і смертей. Змієві приписували безсмертність, мудрість і лікувальну силу. Писанки зі спіралями дарують на здоров’я.
S-ПОДІБНИЙ ЗНАК ВІЧНОСТІ
Це знак єднання протилежностей, на якому тримається світ.
БЕЗКОНЕЧНИК АБО КРИВУЛЬКА
Символ води, яка є символом вічності і, водночас, плинності часу. А також посередником між світом живих і потойбіччям.
ВИНОГРАДНА ЛОЗА
У християнстві виноград – символ духовного відродження. Виноград – це стародавній символ роду.
ДУБОВИЙ ЛИСТОК
Дубове листя символізує силу, довголіття, терпіння. З жолудями – означає духовну і тілесну зрілість.