В Антарктиді вперше виростили овочі
Вчені з Антарктиди зібрали свій перший урожай овочів, вирощених без землі, денного світла або пестицидів. Результати цих експериментів не тільки з’їдять, але й знадобляться учасникам майбутніх космічних місій.
Станція Neumayer Station III знаходиться в північно-західній частині Антарктики. Овочі там розвиваються в живильному середовищі без ґрунту, де всі необхідні речовини подаються до коріння у вигляді розчину. У теплиці підтримується замкнутий цикл використання води, а інтенсивність освітлення можна регулювати.
Науковець Пол Цабель проводить там близько трьох-чотирьох годин в день – коригує можливі збої в роботі системи та шукає оптимальні параметри вентиляції, світлового режиму і подачі води. На початку квітня Цабель зібрав близько 3,6 кг салату, 70 коренеплодів редису і 18 огірків. «Це було так смачно, як якщо б ми з’їли свіжі овочі з саду», – сказав менеджер Neumayer III Бернард Гроппа.
До кінця експерименту вчені сподіваються забезпечувати станцію свіжими овочами з теплиці протягом усього року. Також вони мають намір вирощувати й інші види овочів, зелені та ягід: мангольд, руколу, шпинат, помідори, солодкий перець, полуницю. Вже зараз в теплиці вдалося отримати й приправи: базилік, петрушку, шніт-цибулю і кінзу.
Результати експериментів Цабеля планують використовувати при розробці теплиць для космічних місій, наприклад при освоєнні Марса.
Свіжі овочі та фрукти вже сьогодні вважаються обов’язковою частиною раціону космонавтів: в основному їх постачають з Землі, але салат вдається вирощувати на МКС, повідомляє Платформа.