Як говорити з дітьми про війну: поради дитячого психолога

Війна – дуже травмуючий досвід, особливо для дітей.  Як пояснити дитині, що відбувається, щоб не нашкодити, розповідає дитяча психологиня Антоніна Максимців.

Враховувати вік дитини

Діти мають право знати, що відбувається, проте завдання дорослого – подати інформацію в найлагіднішій формі. Якщо це діти дошкільного віку – розказуйте їм про події у формі казки. Історії про героїчних лицарів чи козаків, де добро бореться проти зла, захищає свою землю та завжди перемагає. Обов’язково слідкуйте за реакціюєю вашої малечі. Ваше завдання – убезпечити малюка від надмірного стресу. Відповідайте на питання, коли їх задають, не ініціюйте розмову без потреби. Намагайтесь не говорити про війну перед сном.

Самоконтроль

Контролюйте свої емоції. Важливі не слова, які ви скажете, а той стан, в якому проводиться бесіда. Дитина має відчувати, що дорослий стабільний і здатний захистити. Страх втрати контролю — найбільший для дитини після страху втрати близької людини. Ваша дитина має розуміти, що ви в силах захистити її. 

Фільтруйте інформаційне поле своїє дитини

Потрібно ретельно фільтрувати потік інформації, яку отримує ваша дитина. Дошкільнятам варто не вмикати новин і не показувати жорстоких фото та відео. Новинний контент може підсилювати стрес та тривогу. 

Якщо дитина старшого віку – пояснювати, що не всі новини правдиві. Навічть дитину перевіряти інформацію та критично мислити. Поясніть, для чого поширюють фейки.

Допомога

Важливо бути причетним, показувати свою діяльність та допомогу. Розповідайте про роботу волонтерів, про героїзм солдатів. Ви можете залучити дитину (врахувавши її вік) до волонтерської діяльності, намалювати малюнок на фронт, купити разом продуктів для військових, чи людей, які цього потребують. 

Підлітки можуть виявити бажання до роботи в гуманітарному штабі, підтримайте їх, якщо це безпечно для життя.

Тактильність

Обіймайте, цілуйте, тримайте за руку вашу дитину, це зменшує рівень тривоги.

Домовлятись

Обов’язково проговоріть план дій в тій чи іншій ситуації. Правила безпеки та порядок дій під час повітряної тривоги та інших ситуаціях.

Дякувати

Дякувати дитині за розмову, відвертість, її хоробрість.

Що не варто робити батькам:

  • відмовчуватись, не відповідати дитині;
  • забороняти плакати;
  • робити вигляд, що нічого не відбувається;
  • обманювати (люди евакуюються, але говорять, що їдуть у відпустку);
  • намагатись заспокоїти неправдивими обіцянками, гарантувати те, чого не зможете забезпечити;
banner

Залишити відповідь