Як отримувати задоволення від проблем без мазохізму
Всі ми знаємо, що життя недосконале. Усі ми хочемо виправити це. Але якщо поставити за мету досягти безтурботного життя, в якому немає проблем і втрат, то розчарування і зневіра неминучі. Тому сьогодні ми будемо говорити про вдосконалення життя через удосконалення нашого ставлення до нього.
Це було березневим вечором. Усе навколо було сірим і похмурим, холодним і сирим. Усередині мене було не краще: я опинився один в незнайомому місті, без роботи, житла, життєвих перспектив і абсолютно без грошей. Так що добиратися до знайомого, який погодився прийняти мене, довелося пішки …
У знайомого в будинку обстановка була не менш гнітючою. Єдиний плюс: було тепло і сухо. Я сидів на дивані, підібгавши ноги, і думав про те, який я невдаха. А в цей час мій знайомий скаржився на своє життя. І, здавалося б, це повинно було привести мене в ще більший смуток, але насправді ініціювало ланцюг думок, висновок яких круто змінив моє життя.
Почалося все з подиву: «Як так? – думав я. – У нього є будинок, робота, перспективи, а він сидить і ниє?!» Наступне, що я зрозумів, так це те, що нічим не відрізняюся від нього. Проблема була не в тому, що у нас є і що відбувається в житті, а в нашому ставленні до всього цього.
Вже через 5 хвилин я заспокоював і підбадьорював свого знайомого, переживаючи зовсім інші почуття та емоції. А ще через 10 хвилин пролунав телефонний дзвінок, і я дізнався, що у мене є робота і житло.
Не можу сказати, що з того дня я почав отримувати задоволення і радість від проблем. Осяяння не призводить до зміни мислення, але призводить до зміни напрямку його розвитку. А це нешвидкий процес.
З тих пір пройшло більше 12 років, і життя тільки підтверджувало те раптове осяяння. Я пройшов шлях від «ніколи не треба сумувати, бо на це немає причин» до «проблеми – це круто!!!».
Крок перший і головний – смиренність
Є така молитва: «Боже, дай мені сил змінити те, що змінити в моїх силах, дай смиренність прийняти те, що я змінити не можу, і мудрості, щоб відрізнити одне від іншого». У нашому випадку багато мудрості не треба, щоб зрозуміти: проблеми будуть завжди.
Проблеми є навіть у амеби, що вже тоді говорити про людину. Тому у нас є вибір: безуспішно боротися за безтурботне життя або змиритися з тим, що не настане такого часу, коли проблеми зникнуть назавжди.
Але змиритися не означає здатися. Смирення і є перемога. Можна нити і бурчати на похмуру погоду, псуючи настрій собі та іншим ще більше. А можна змиритися з тим, що розігнати хмари не в твоїх силах, і придумати якесь цікаве веселе заняття для себе, сім’ї та друзів.
Потрібно навчитися смирення. Це сильно полегшує життя і робить його набагато світлішим і радіснішим. Звичайно, як уже писалося вище, є проблеми, які можна і потрібно вирішувати. Про це нижче. Але той факт, що проблеми періодично будуть виникати протягом усього життя, потрібно просто прийняти. Це початок зміни ставлення до проблем.
Пам’ятай про минуле, дивись в майбутнє, живи в сьогоденні
Думаю, у кожного з нас в житті були такі проблеми, які, здавалося, не мають рішення. Але ось ми досі живі, дихаємо, усміхаємося і навіть отримуємо задоволення від життя. І неважливо, вирішилася та проблема або зруйнувала наше життя, але все налагодилося і налаштувалися.
Пам’ятайте про це, коли наступного разу повториться щось подібне. Можливо, проблема буде серйозніша попередньої проблеми-руйнівниці, але тільки тому, що ви стали сильнішими. І розумнішими, якщо, звичайно, сьогоднішня проблема не результат тих же помилок. Але в кожному разі минуле може підказати нам, що все не так страшно для нашого майбутнього, як здається в сьогоденні.
Керуйте емоціями і думками
Більшість вважає, що якщо думками ми ще можемо управляти, то емоції і почуття нам непідвладні. Але це не так. Звичайно, варто визнати, що думками іноді управляти складно, а емоціями та почуттями ще складніше, але все ж це можливо.
Пишу це як людина, яка через свої емоції заподіяв у минулому багато болю собі та іншим, але одного разу прийняв рішення не дозволяти собі закохуватися «наліво і направо». Люди, які добре знають мене, вважають цю зміну в мені одним з чудес світу.
Тому кожному з нас необхідно зрозуміти і погодитися, що емоції і почуття – це наш особистий вибір. Зрозуміти, погодитися і взяти на себе відповідальність за цей вибір. Будете ви відчувати смуток або рішучість перемогти – залежить тільки від вас.
Контролюйте слова і міміку
Звичайно, все починається з думок і почуттів, але вірно і те, що наші слова і міміка впливають на думки, емоції і почуття. Тому не дозволяйте собі нити і скаржитися. Пам’ятайте, що негативні почуття забирають набагато більше енергії, ніж позитивні.
Знайдіть не менше п’яти причин бути вдячним і запишіть їх, а ще краще розкажіть про них іншим. Усміхайтеся. Усміхайтеся щиро. Як не дивно, і цьому теж можна навчитися.
Для початку можна подумати про щось приємне і світле, що саме по собі викликає у вас усмішку. Я, наприклад, згадую про свою дружину, батьків, брата або близьких друзів. Запам’ятайте «стан усмішки», досліджуйте і смакуйте. З часом ви зможете вибирати цей стан, як вибираєте костюм на день.
Знайдіть користь
Я глибоко впевнений, що в кожній проблемі є щось корисне для нас. Завдяки проблемам ми можемо стати сильнішими, досвідченішими, мудрішими і успішнішими. Навіть невирішена проблема може зробити нас кращими і багато чому навчити.
Бодо Шефер у своїй книзі «Закони переможців» розповідає історію про пожежу в лабораторії Едісона, де згоріли всі його дослідження та напрацювання. Він стояв, обійнявши свою дружину, і говорив щось типу: «Дорога! Ну хіба це не чудово! Тут згоряють всі наші помилки і невдачі! У нас є такий прекрасний шанс почати все з чистого аркуша!».
Дайте проблемі інше ім’я
З кожним словом у нас пов’язані не тільки візуальні асоціації, але й емоційні. І навряд чи зі словом «проблема» пов’язані емоції позитивні.
Тому я пропоную називати проблеми іншим словом, а виходячи з попередньої поради, можна називати свої проблеми завданнями, які вам необхідно вирішити. Якщо ви любитель RPG, то можете називати проблеми квестами.
У будь-якому випадку слово повинне підходити за змістом, але нести позитивне емоційне забарвлення. Математик стає розумнішим, вирішуючи більш складні завдання, спортсмен стає сильнішим після кожного тренування, персонаж – досвідченішим після кожного квесту. Знайдіть те, що вам подобається, і візьміть звідти нове ім’я для ваших проблем.
Отримуйте задоволення від активної діяльності
Усі ми любимо валятися на дивані, але, я думаю, кожен наш читач знає, що справжнє задоволення людина отримує тільки від активної діяльності.
Згадайте останній випадок, коли у вас щось вийшло, ви нарешті зрозуміли те, в чому давно не могли розібратися, чи в чомусь подолали себе. Які емоції наповнювали вас? Який драйв і натхнення!
Подумайте також про те, що, наприклад, відпустка в Англії – це маса проблем. Голова йде обертом від того, скільки необхідно підготувати, купити і оформити. Похід з друзями, стрибок з парашутом …
Проблеми – це той же екшен. Просто не ми його вибрали, а життя підсунуло нам. Але в наших силах отримати від їх подолання не менше задоволення.
Радійте новим помилкам
Чи можна навчитися їздити на велосипеді в кабінеті, читаючи книжки про те, як їздити на велосипеді? А можна навчитися цьому, жодного разу не впавши? Більшість наших навичок ми набували через помилки і невдачі. Це природний процес. Програв не той, хто впав, а хто прийняв рішення не вставати.
Але ще раз зверніть увагу на підзаголовок. В цьому суть. Якщо помилка повторюється більше двох разів, то це вже тривожний сигнал. Заведіть собі, як радить Ігор Манн, папку помилок, в яку будете вносити всі свої помилки, і періодично переглядайте її, щоб не повторюватися. Або, якщо ви ведете щоденник і користуєтеся електронним варіантом, заведіть собі тег «Помилки», як зробив це я в додатку Day One.
З іншого боку, ми часто навіть не можемо сказати, зробили помилку чи ні, тому що не знаємо, що було б, якщо б ми обрали інший варіант. Можливо, було б ще гірше. І найчастіше ми цього ніколи і не дізнаємося. Так що не бійтеся помилок, а радійте їм, як нехай і не дуже приємному, але зате дуже хорошому вчителю.
Знайдіть правильну підтримку
Іноді буває дуже важко, і нам необхідна підтримка близьких або друзів. Тільки уникайте тих, хто буде звинувачувати у ваших проблемах державу, сусіда, начальника … Уникайте тих, хто буде нити разом з вами і жаліти вас нещасного.
Знайдіть тих, хто буде намагатися підбадьорювати, надихати і спонукати вас до рішучих дій.
Не шукайте проблем
Яким би великим не було ваше задоволення від проблем, не шукайте їх. У житті є багато такого, що приносить більше радості і задоволення. Витратьте свій час на рідних і друзів, самоосвіту, відпочинок і зростання. Читайте наш сайт і практикуйте розумні поради для профілактики проблем. А коли вони прийдуть, згадайте те, про що дізналися з цієї статті.
Джерело : lifehacker