Як підготувати дитину до школи? Поради франківської психологині
У житті кожної сім’ї наступає день, коли маленьке янголятко виростає і йде до школи вперше. Це хвилюючий момент і для батьків, і для дитини. Як правильно підготувати своє маля до таких кардинальних, змін радить дитяча психологиня Антоніна Максимців.
«Часто батьки оцінюють готовність дитини до школи по рівню навичок, вмінню читати чи писати, але це не зовсім правильно. Найголовніше – це психологічна готовність.”
Процесу підготовки до першого класу варто приділити достатньо часу та уваги, щоб не травмувати дитину. У формі спокійної бесіди розповідайте дитині про те, як все буде відбуватись, щоб перший день не став для малюка надто стресовим. Головне правило – розмови мають бути чесними. Не варто залякувати дитину фразами накшталт «Якщо не вивчиш алфавіт, тебе не візьмуть до школи», «Школа — не місце для ігор», «Якщо будеш у школі нечемна/ий, вчителька насварить». Але й надто прикрашати дійсність не можна. Інакше реальність стане розчаруванням та повністю відіб’є бажання вчитись. Намагайтесь зацікавити свого малюка: розкажіть про нових друзів, про веселі уроки малювання – те, що може їй сподобатись.
Попередьте, що це нормально, коли не все вдається з першого разу, що не всі діти будуть друзями. Дитина має розуміти: школа — це місце, де вона буде щасливою і прийнятою, а не пригнічено чи покараною. Дуже часто батьки думають, що діти готові до школи, бо вміють писати, читати та рахувати, але це хибне враження. Найголовніше – це психологічна готовність дитини.
Для того щоб зрозуміти, чи готова ваша дитина готова до школи психологічно та емоційно є кілька пунктів:
1. Соціально-особистісні: може без допомоги дорослих познайомитися з іншими дітьми; уміє ввічливо говорити як з дітьми, так і з дорослими; дотримується суспільних правил поведінки; уміє підкорятися загальним правилам групи та співпрацювати з іншими.
2. Самообслуговування, гігієна та культура поведінки: уміє дотримуватись порядку — розстеляє та застилає своє ліжко, кладе на місце іграшки, книжки, одяг; самостійно одягається та роздягається — все натягує, застібає ґудзики та зав’язує шнурки; умивається і чистить зуби;
3. Посидючість: може тривалий час займатися одним ділом; може сконцентруватися та виконати завдання, навіть якщо воно зовсім не цікаве.
4. Мова: вміє звертатися до співрозмовника; може розповісти та переказати історію; може висловити свою думку так, щоб бути зрозумілим; уміє коректно виявляти свої потреби, бажання та емоції.
5. Знання елементарної математики: уміє лічити; розрізняє сторони, положення об’єктів, вимірювання довжини простими способами (широкий крок, стопа).
6. Готовність до читання та письма: малює прості фігури (коло, квадрат, ромб); слухає розповіді, казки, уміє переказати їхній головний зміст.
7. Турбота про безпеку: знає правила безпеки на дорогах; уміє переходити через дорогу; знає, як поводитися в надзвичайних ситуаціях.
8. Розуміння атмосферних явищ: знає, що буде, якщо збираються хмари, що не можна стояти під час грози під деревом;
9. Знання сім’ї, країни: знає свої дані, прізвища та імена близьких людей, де вони працюють; знає назву свого міста, своєї країни та її державних символів (герб, прапор).
Можливі труднощі які відбуватимуться з вашим малюком
Письмо: буде віднімати найбільшу частину часу дитини, бо саме в цей період закладаються задатки, а це не так просто, бо дитина старається вимальовувати кожну букву, не навантажуйте, дайте відпочити, а потім знову повторіть.
Читання: нова програма НУШ в свої шкільних підручниках пропонує вже з перших сторінок прочитати та переказати текст, тому спираючись на це все рекомендуємо навчити дитину читати до школи.
Математика: вам потрібно не тільки навчитись з ним рахувати, а й зуміти грамотно пояснити йому, навіщо це потрібно, щоб не відбити бажання вчити математику.
Поради для батьків і дітей
• Мотивуйте. Коли пройде перший місяць, в більшості дітей пропадає мотивація та бажання вчитись. Це їпроходить етап адаптації, ваша дитина дуже втомлюється, каже що їй набридло. Зробіть активні вихідні, розважте дитину, це перезавантажить та змотивує на нові звершення
• Цікавтеся. Запитуйте у дитини про те, як вона провела день. Це важливий елемент щоб дитина відчувала себе важливою
• Не перевантажуйте. Рекомендуємо утриматися від будь-яких додаткових занять, репетиторів та іншого, хоча б в перші пів року.
• Не сваріть. Якщо у дитини щось не виходить, краще підтримайте її та допоможіть зробити краще.
• Допоможіть знизити стрес. Хоча б в перші кілька місяців, обмежте тиск на дитину з приводу виконання домашніх завдань. Нічого страшного не сталося, якщо вона втомилася чи просто забула покласти якусь річ на місце.
• Правильний режим. Також першокласник повинен висипатися, щоб у нього була енергія для нового навчального дня. Важливе правильне харчування.
І на кінець:
Деякі першокласники дуже нервують, коли йдуть вперше до школи. Це може виявлятися такими реакціями організму, як діарея, блювання, гикавка, нервовий тік, холодні кінцівки. Потрібно пояснювати малюкові, що школа – це дуже цікаво та здорово, там можна дізнатися багато нового, завести друзів на все життя, здобути потрібні знання. Чим більше ви розмовлятимете з дитиною, тим спокійнішою вона буде. А далі все піде за планом. Чи не варто надмірно переживати, не ви перші, не ви останні!