"Фіїнка - то гуцульською похресниця", - франківська FІІNKA про колоритне відео "Груба"
Кліп на пісню “Груба” від мало кому відомої виконавиці “FІІNKA” за якихось чотири дні переглянули на Youtube понад 120 тисяч разів. У кумедному відео показана реальна проблема українців із західних областей – чоловіки їздять закордон на заробітки, а їхнім половинкам навіть нема коли завагітніти. Як прийшла ідея пісні, як знімали кліп і чи справді гуцулки “притримують” чоловіків, розповіла Ірина Вихованець (вона ж FІІNKA) в ексклюзивному інтерв’ю команді OGOGO!
Ідея створити колоритний ролик зі сценами сільського життя в Карпатах прийшла Ірині не випадково, адже гуцульське – близьке та рідне співачці. Зацініть відео, яке рве мережу:
– Що означає ваш псевдонім FІІNKA?
– Фіїнка – то гуцульською похресниця. Так мене мій хресний тато називає. А похресників всі люблять. До слова, багато ЗМІ популяризують помилково моє ім’я як “FINKA”, але ж це неправильно, це як казати на Тарас – Тас.
– Яка ідея пісні “Груба”?
– Ну насправді текст має дві сторони медалі: перша – це все суто гумористично. Ніякого глибокого смислового навантаження, яке вже вирішили шукати деякі користувачі мережі, не було. Якщо ви хочете якусь глибоку філософію – це просто не той жанр. Якщо реально копнути, то це “і смішно, і грішно”. Ну бо це реалії життя: нам відкрили безвіз, якому ми б мали радіти, а ми їздимо, щоб заробити гроші, і навіть нема коли жінці завагітніти. І суть в тому, що нам залишається лише сміятися з цього, це те, що нас гріє.
– Як придумали такий сценарій?
– Мій улюблений жанр – це комедія, навіть такий трохи абсурд, треш. Це моє, це те, що мені подобається. І я подумала, що майданчик про вагітність, та ще й у гуцулів – точно не зайнятий. 100% була впевнена, що це буде щось нове. Так, ми вже чули багато гуцульського, типу, репу, якийсь хіп-хоп, щось перероблене на сучасний лад, але не все це завжди було на діалекті, а скоріше притягнуто за вуха. Що мене дуже “в’їдало”, як гуцулку. Я реально гуцулка, моя мама не гуцулка, але тато – гуцул і в мені, певно, більше тої крови, я з гуцулами виросла, і от воно все так і пішло.
– Це правда, що ви чекаєте дитину? Як це вплинуло на зйомки кліпу?
– Таак, це правда (посміхається, – ред.) Це вплинуло на все, на ідею загалом. Почалося все з того, що ми знімали короткі жартівливі відео – вайни в інтернеті. Ми – це я та мій чоловік, який є оператором, він також і актор. Коли ми тільки почали робити ролики, я кажу, що “треба цікавіше, треба роздуплятись”. Він каже: “Ну напиши пісню, ти ж можеш”. Я відповіла, що “та не знаю, я ж вже з животом, куди мені”, і тут “баааам”!
– У кліпі був момент, де чоловіка треба було напоїти. Ви вважаєте прийнятним зачаття дитини у нетверезому стані?
– Кліп переглянули вже понад 100 тисяч разів. Звісно, я знала, що будуть якісь моменти, до яких можуть “доколупатися”. Там теж писали, що вагітна п’є. Але ніхто ж нам, вагітним, не забороняє бути присутніми на п’янці, зі всіма стукатись? Нє, я не п’ю. Але той, хто гуцул, той зрозуміє, що завжди все зводиться до того, що “трошки підпоїла”, “дала випити” – така культура. Не факт, звісно, що все саме так сталося. Але “та, напевно, підпоїла, і вийшла дитина” – от так думають. Хочу зазначити, що жоден гуцул мені не поскаржився на цей кліп. Скаржаться загалом ті люди, які до гуцулів не мають жодного стосунку, і шукають якісь підтексти, якогось українського націоналізму, шо ми якось на нашу націю впливаємо не так, чи ше шось. Так я ж не висміюю Україну! Так, це правда, люди! Приїдьте в любе наше село, все так і відбувається, нічого там не має придуманого. Мені смішно читати, коли мені розказують “як там у гуцулів”. Ну це як з Росії, розказувати, що там в Україні. Або коли про діалект кажуть, що він надуманий. Це ж справжня мова, я так розмовляю! В мене наче дві мови: українська і гуцульський діалект.
– Чи багато було негативних відгуків?
– Ну меншість звичайно, але все-таки є. Я знала, що будуть конкретні коментарі. Порівнювали з “alyona alyona”, хоч це зовсім інший майданчик, зовсім не те. Вона ж читає реп, а я навіть в тому не розбираюся. Мій кліп несе суто розважальний характер, і в кого з гумором все ок, той і оцінює цю роботу. Це ж не Квітка Цісик і не Яремчук, я ж не перекривляю їхні пісні. Та й взагалі, гуцульська – це ж не богословська, нею не лиш у церкві правлять. Якраз оцими соромітницькими гуцульськими пісеньками цей народ і славиться.
– Ця пісня і кліп має спричинити “бейбібум”, чи відмовити чоловіків від розпивання алкоголю зі своїми дівчатами?
– А в гуцулів і так “бейбібум”) Загалом, воно несе ще посил про те, що вагітність може бути веселою. Був один такий відгук, мовляв, була б я насправді вагітною, не змогла б собою так товкти. І я така думаю – “серйозно?”. На правах вагітної можу сказати, що якщо, Слава Богу, все добре протікає, то чого не веселитися? Чого не двіжувати? Танцювати ніхто не забороняв. Я виступала і режисером, і сценаристом, і тому лиш я знала, як воно має виглядати. Звісно, трохи набігалася туди-назад, подивитися на картинку, як воно виглядає в кадрі. Але в нас був просто геніальний оператор, який одразу підхопив хвилю, йому достатньо було всього два слова сказати, і він все розумів.
– Де знімали кліп? Який бюджет і за які гроші зняли його?
– До цього кліпу підключили акторів з драмтеатру, вони, звичайно, погодилися, бо їм ця тема близька, дехто там в кліпі є із Закарпаття. Тема села кожному близька, в кожного є своє село, і всі це розуміють. До слова, весь одяг у кліпі дійсно привезений з села одним актором. То була така здорова сумка, і ми там як на “секонд-хенді” рились і вибирали одяг. Я всіх просила: “люди, не робіть, це смішно, робіть це так, як в селі реально ходять”. Усі одяглися так, як дійсно ходять в селі коло хати, ніякого висміювання там не було. Скільки грошей витратили на цей кліп? Ой, гроші – це в нас таке поняття… Коли то все твої друзі і знайомі – ми розрахуємось. Я ше довго буду відробляти на городах… Знімали відео 12 годин. Хоча вважається, що це не довго, враховуючи, що це всі люди з професії – було швидко.
– Що найбільше сподобалося під час зйомок?
– Мені все сподобалося, дуже круто працювати з людьми-однодумцями, я готова робити це щодня по 12 годин, і, напевно, й на 9 місяці, і в пологовому.
– А які труднощі виникали під час зйомки?
– Насправді труднощів не було ніяких, бо просто була розкадровка по секунді, і ми дотримувалися плану. Хто займається такою роботою, знає, наскільки це важко. Я багато переживала, чи вдасться, як то буде, але вдалося все. Єдине, в нас там був форс-мажор: сусідам голосно музика грала, і вони прибігали часто, разом із собакою. Але ми це використали, і собака – вже зірка кліпу.
– Що плануєте далі?
– Я вже працюю над новою піснею. Це був такий собі експеримент, ми не ставили собі якісь високі цілі, а 100 тисяч переглядів за 4 дні – це взагалі! Я навіть і не думала. Зараз навіть прогнозують мільйон. Я лиш кажу – най так буде. Планую продовжувати цю справу, бо я знайшла свого глядача. Мені виходить, всім подобається, чого зупинятися? Вчора мені дзвонили з загального відбору на Євробачення, з онлайн-відбору. Спитали, чи є у мене ще пісні. Я кажу: “нєє”. Я не мітила на Євробачення, але якщо людям це зайде, то буду щаслива.