Зонд NASA DART успішно врізався в астероїд Діморф. Це перший в історії Землі тест планетарної системи захисту

Зонд NASA Double Asteroid Rendezvous Test (DART) “атакував” астероїд Діморф, що знаходиться в 11 млн км від нашої планети.

Вперше в історії рукотворний космічний апарат врізався в астероїд, щоб перевірити, чи можна таким чином впливати на траєкторію небесного тіла — очікується, що в майбутньому це допоможе захищати Землю від потенційних загроз із космосу. 

Зіткнення сталося о 02:14 за київським часом 27 вересня 2022 р. Метою тесту була зміна орбіти Діморфа, що обертається навколо більшого астероїда – Дідіма, щоб довести, що людство в принципі здатне відповісти на загрози з космосу. Самі астероїди Діморф та Дідім не становлять загрози для Землі.

За даними представника NASA, тест увінчався успіхом, і “земляни можуть спати спокійніше“. У NASA пожартували, що у динозаврів, які, ймовірно, вимерли після зіткнення Землі з астероїдом 65 млн років тому, не було космічної програми, а у нинішніх жителів Землі вона є. Зонд розміром з машину для гольфу і вагою 570 кг врізався в Діморф на швидкості близько 22530 км/год. У NASA розраховували, що зіткнення дозволить скоротити орбіту Діморфа навколо більшого тіла.

Повідомляється, що заплановане зіткнення пройшло в штатному режимі, тому вченим не довелося вдаватися до жодного з 21 резервних планів, що були в запасі, причому більшість дій виконувалася зондом в автоматичному режимі. Концепт-проект місії було представлено ще у 2011 році, а її старт відбувся 23 листопада 2021 року. До моменту зіткнення основна камера зонда регулярно відправляла на Землю зображення об’єкта, що наближається. Зрештою трансляція перервалася в момент зіткнення.

У NASA вже виявили безліч астероїдів, які потенційно здатні становити загрозу нашій планеті. Новий космічний телескоп Near Earth Object Surveyor, спеціально призначений для виявлення відповідних об’єктів, може бути відправлений до космосу у 2026 році.

Подвійна система Діморфа і Дідіма була обрана для тесту з певної причини – період обігу першого навколо другого складає всього 11 годин 55 хвилин, тому будь-які зміни орбіти будуть досить швидко помічені. Хоча система класифікована як «потенційно небезпечна», фактично вона не становить жодної загрози Землі. Очікується, що DART прискорить Діморф на його орбіті приблизно на 10 хвилин.

Подвійна система Діморфа і Дідіма

Вчені розраховують, що внаслідок зіткнення на астероїді з’явиться кратер діаметром близько 20 м. Хоча сам DART не покаже нам момент зіткнення, ми все одно можемо побачити удар із відносно близької відстані, адже кілька днів тому від зонда відокремився малий космічний апарат LICIACube . Його завдання полягало у фото- та відеозйомці моменту зіткнення з боку астероїдів.

Відомо, що власну місію до подвійної системи Дідім-Діморф має намір відправити і Європейське космічне агентство (ESA). Місія «Гера» (Hera) передбачає відправлення космічного апарату до астероїду в 2024 році, а до 2027 року він вже обертатиметься на орбіті навколо системи для спостережень за об’єктами та кратером, залишеним зіткненням із DART.

banner

Залишити відповідь