Бізнес у 13. Як франківські школярі заробляють, виготовляючи бафи (ФОТО)
У якому віці можна починати бізнес? У 20-30, а може 40 років, натягнувши діловий костюм та набравшись довіду успіхів і невдач знайомих чи перечитавши десятки мотивуючих книг? Не обов’язково! Команда OGOGO! поспілкувалась із юними франківцями, котрі у 13 та 15 років вже запустили свій стартап.
13-річний Любчик Боднарук, 15-річні Віталій Савук та Саша Бодрарук взялися за виготовлення бафів – багатофункціональних головних уборів, призначених для захисту від несприятливих природних факторів: вітру, сонця, холоду та пилу, не тільки голови, а й горла чи обличчя. Допомогло їм у цьому навчання у бізнес-школі “Creators”.
Любчику Боднаруку 13 років, хлопець навчається у 23 школі та займається футболом. На два роки більше його старшому брату Сашкові, котрий теж захоплюється футболом. 15 років і Віталію Савуку, він вчиться у фізико-технічному ліцеї, займається вокалом, каже що це його найулюбленіша справа.
Юні підприємці розповідають, що ідея виготовляти бафи з’явилась не одразу.
“Спершу ми хотіли робити футболки з принтами, але нам підкинули розумну ідею про те, що зараз зима, холодно і ніхто не купуватиме футболки. То ж вирішили зробити щось тепле, зокрема горловик, адже це тепло для шиї. Потім зрозуміли, що це саме те, що потрібно – ідеальна річ, аби захистити свою шию від холоду. Наприклад я коли був хворий, то надягав баф і горло “відійшло” буквально за два дні. Баф набагато легше одягати ніж шарфик, або хомут “- каже Віталій Савук.
Найважчим у цій справі зізнаються вони, було розподілити ролі, так аби усім було комфортно.
“Проблематично було спершу знайти ательє. А ще знайти спільний час, у кожного є гуртки, навчання, справи. Звісно вільний час є у кожного, проте він не завжди збігається – тому збираються хлопці в неділю “, – розповідає Саша Боднарук.
Дизайнером бафів є Любчик Боднарук- наймолодший з хлопців. Він розповів, як вигадали назву та логотип.
“Я займаюсь дизайнерськими рішеннями, робив логотип у фотошопі, а на готовому виробі малюнок виглядає круто. Спершу ми придумали назву “canis” (що у перекладі означає дикий пес), а згодом зробив таку картинку. Ми підлітки, самодостатні, тож дикий пес досить гарно передає всю якість хижаків у нашому бренді .”
Дизайнер розповів, що свої бафи вони позицінують як унісекс річ.
“Наші бафи чорного- універсального кольору. Він підійде до всього. Також є бафи темно-синього кольору, він оптимальний, не надто виділяється і стильно виглядає”, – розповідає Любчик Боднарук.
Новоспечені підприємці самі купують всі матеріали, а також на собі тестують готовий виріб.
“Наш баф складається з флісу, фіксатора та гумки. Ми віддаємо всі свої матеріали в ательє, там їх виготовляють швидко та якісно. Ми вибрали матеріал фліс, тому, що він вважається замінником шерсті. Фліс дуже добре утримує тепло і навіть при вологій погоді, коли дощить і баф намокає – всеодно він не втрачає своїх властивостей і продовжує гріти. У холодну вітряну погоду носили баф і впевнені, що він – справжній рятівник шиї. Якби не він – точно б захворіли “, – кажуть Віталій та Сашко.
Бафи носять по різному: можна одягати у якості шапки, балаклави чи маски на обличчя.
Хлопці розповідають, що поширюють інформацію про свій бренд різними способами, і впевнені у власному успіху.
“Це початок, тому поки що нам важко – ми такі “ноунейми”, які тільки прийшли у цю справу. Ми розповідаємо своїм друзям, вчителям, знайомим про наш баф, аби вони зацікавились. Робили презентації у своїх класах, гуртках. Перші продажі вже є -продали 12 бафів. Щодо планів на майбутнє – хочемо розповсюджувати бафи по всьому Франківську, якщо будуть замовлення з інших міст – надсилатимемо поштою”, – розповідає Сашко Боднарук.
Також хлопці планують дати бафи на реалізацію у франківські магазини. Наразі ціна одного бафу – 140 гривень. А придбати горловину можна за посиланням canis_brand в інстаграм.
Основ своєї справи хлопців навчила Ірина Стецевич, засновниця бізнес-школи “Creators”. Разом з ментором Максимом Павловим вона дає поради щодо бафів, як їх можна модернізувати, правильно продати, зробити рекламу. Також ментор допомагає юнакам створити план на тиждень, якого вони дотримуються.
“Я професійно займаюся консультуванням бізнесу, щодо маркетингу та підбору персоналу. А ідея створення бізнес-школи виникла, бо я сама мама двох підлітків, і два роки тому не знайшовши нічого такого у Франківську, що могло б запалити (а їх запалюють дорослі, серйозні речі), я вирішила створити цей проект”, – розповіла Ірина.
Ірина розповідає, що дітей у такому віці навчати потрібно. Це не якесь “ноу-хау”.
“Життя зараз дуже змінилося, якщо порівняти те, що було 20 років тому. Зараз у відкритому доступі (тобто у інтернеті) є шлях до різноманітної інформації, знань, можна переймати досвід. Ці умови кардинально змінили “вік вступу” у бізнес. Є безліч прикладів, коли 13-14 річні навіть без бізнес-школи засновували свій перший бізнес, розпочинали діяльність. Ми недооцінюємо їхній розум та потенціал. Навіть дорослим людям потрібно планувати свої справи, адже важко рухатись щодня крок за кроком до своєї цілі. Підліткам потрібна така дисципліна, бо хоч вони й мають багато ідей, але стикаючись зі звичайними робочими ситуаціями, коли потібно щодня щось робити можуть розчаровуватись. Плани, які я складаю для хлопців, це більше як план руху до цілі, а не бізнес-план. Все це описуємо, допомагаємо зробити так, аби бізнес-модель була конкурентоспроможна та вдала. Якщо хочеш з’їcти слона – розділи його на шматочки”, – підсумовує жінка.