Кінолог – це покликання. У Франківську показали, як тренують поліцейських собак (ФОТО)
В Івано-Франківську працює кінологічний центр. Тут собак вчать шукати зброю, наркотики та безвісти зниклих людей, що часто полегшує виконання завдань правоохоронцям. Про особливості своєї роботи та життя чотирилапих колег для читачів Огого! розповіли кінологи.
В обласному центрі тренує собак тільки одна жінка – 20-річна Наталя Сахновська. Вона розповіла, що ще у дитинстві вирішила бути міліціонеркою, коли її знайомі обирали вчителювання чи медичну освіту. Спершу хотіла бути слідчим або опером, а потім у її житті з’явилася собака. Згодом захоплення стало роботою.
Кінологиня каже, що навчатися цього фаху не важко. Тут все залежить від виконання завдань собакою. Одна слухається з першого разу, а інша сприймає важче. Треба шукати підхід до тварини через гру та пестощі.
«Потрібно мати бажання цим займатися, любити та не боятися собак, а все інше приходить з практикою та досвідом. Варто знати, що собаки індивідуальні. До кожної різний підхід», – поділилася вона.
До першого завдання молоду собаку треба тренувати приблизно півроку. Ґрунтовні заняття починають з 9 місяців, коли вона старша, бо дитина не буде команди сприймати серйозно. Сильний тиск також не слід чинити.
Спершу собаки мають пройти загальний курс, знати команди «сидіти», «лежати», «до мене». Це для того, щоб могти тварину контролювати. Потім вони проходять спецкурс. Мова про слідові роботу, пошук вибухівки, зброї, наркотиків. Наприклад, підопічному спершу дають понюхати гільзу, яку потім треба знайти у траві. Собак вчать долати смугу перешкод, атакувати та відбивати атаки злочинців.
«Я свою собаку знаю вже 2 роки. Знаю, на що вона відволікається, коли йде по сліду. А от з чужою собакою навіть мені, як кінологу, спершу частково буде важко. За нею треба пильніше слідкувати», – поділилася жінка.
Характер людини також відіграє чималу роль. Кінологиня зауважила, що собаки розуміються у людях та відчувають, коли вони добрі. Наприклад, якщо тварина обнюхала людину і почала махати хвостом, це означає, що її сприйняли позитивно. Якщо насторожується, то реакція негативна.
Начальник кінологічного центру, капітан поліції Володимир Струсінський повідомив, що у них наразі є 19 собак двох статей, зокрема, Джекі, Біл, Карат та інші. Більшість з них – німецькі вівчарки. Вони виконують завдання як на Франківщині, так і в зоні АТО. У них щотижня 10-20 викликів. Також прикарпатські тварини забезпечували порядок під час Євробачення, а зараз готуються до змагань з поліцейськими собаками з інших областей.
Живуть чотирилапі підопічні у вольєрах. У них одноразове харчування, що цілком забезпечує їх енергією на увесь день. Зранку кінологи, за якими закріплені 2-3 собаки, їх вигулюють, а коли немає викликів – тренують. Цікаво, що навіть досвідченій собаці треба нагадувати команди, щоб вона завжди була у формі.
«Кінлог – це покликання таке. Хтось залишається, хтось іде геть. Хтось думає, що це все просто. От я займаюся цим з 1988 року. Вперше мене сюди привіз батько, щоб показати собак. Я це як зараз пам’ятаю. Запитав одного з робітників, як сюди прийти працювати. Він сказав, що спершу треба в армію піти, а потім до нас, якщо буде місце. От я прийшов і навіть після виходу на пенсію влаштувався сюди працювати», – розповів заступник начальника Руслан Третяк.
Пан Володимир підсумував: «Не всі піддаються тренуванню. Наприклад, є 100 собак, а для роботи виберуть одного. Зараз винайшли багато технічних засобів, та все одно це не може замінити роботу собаки. У найбільш розвинутих країнах світу часто їх використовують».