Перший бізнес у тринадцять. У Франківську підлітків вчать реалізовувати свої ідеї
Віднедавна в Івано-Франківську реалізовується проект „Creators”. Це бізнес-школа для підлітків від 13 до 16 років, в якій вони вчаться бізнесу та здобувають необхідні для цього компетенції. Всі подробиці дізнавалася редакція Огого!.
Хто, як і чому навчає прогресивних підлітків?
Проект „Creators” заснували – Остап Павлюк та Ірина Стецевич. Остап – підприємець, власник чотирьох бізнесів. Він також активно працює з підлітками вже більше двох років, тому давно думав про те, що відкриє свою бізнес-школу.
„Я розумію, що держава, яка розвивається, базується на підприємництві. Підприємці – це ті люди, які створюють робочі місця та рухають економіку. Я побачив, що школа не дає дітям вибору. Там ти мусиш обирати між пожежним, вчителем та економістом. Про вибір між найманим працівником, інвестором чи підприємцем навіть не говорять. З підлітками працюю давно, і з ними мені подобається працювати навіть більше, ніж із дорослими, оскільки вони ще не є заангажованими, і мають цікаві думки. Вважаю, що якщо в цьому віці їм донести правильні знання, закріпити навики та компетенції, то вони зможуть досягнути дуже багато” – говорить Остап.
Ірина – також підприємець, власник компанії, що надає послуги маркетингу та підбору персоналу для бізнесу.
„Крім того, що я сама займаюся бізнесом, я – мама двох підлітків, тому ідея розпочати проект виникла дуже природньо. Захоплююся цим молодим поколінням, хоча й помічаю їх слабкі сторони. Це юне покоління має дуже допитливий розум, вони відкриті світу, який для них не обмежується містом, країною. Вони – глобалісти. Мрії у них – не менших масштабів. Амбіцій – також не позичати, вони ще й нас готові підганяти. Але головне, чим ми можемо їм допомогти – це навчити їх реалізовувати свої ідеї, втілювати мрії, створювати додану вартість. Тому для “Creators” дуже важливо від романтичних мрій перейти до створення.” – прокоментувала Ірина.
Стартував проект навесні, де підлітки навчилися основам бізнесу, працювали над ключовими компетенціями, які необхідні в бізнесі. Кінцевим етапом навчання на рівні 1.0 стало моделювання підлітками своїх власних бізнес-проектів. Зараз восени вони продовжують працювати над впровадженням реальних бізнес-проектів за допомогою менторів – молодих підприємців, виводять свої бізнеси в реальний ринок та починають отримувати перші доходи. Серед бізнес-ідей підлітків є проект квестів по місту, продаж подарункових наборів, продаж наборів здорового харчування та журнал для підлітків.
„Зараз всі проекти на етапі реалізації, – розповідає Ірина. – Дуже вболіваємо, щоб нашим студентам довелося пережити неймовірний драйв, який дає підприємництво. Так що зараз ми щільно працюємо над цим разом, забираючи на себе функції підтримки “бізнесів”, виступаємо менторами проектів, організовуємо екскурсії в реальний бізнес та стажування-навчання. Та допомагаємо проектам досягти визначеного рівня дохідності.”
Хто навчає підлітків бізнесу?
«До викладання вдалося залучити досвідчених практиків із хорошою теоретичною базою, що підтверджена сертифікатами різного рівня, від MBS до MBA.
У всіх є досвід викладання семінарів, тренінгів, але великим викликом для них стало – адаптувати все для підліткового віку, зробити матеріал цікавим, інтерактивним. Ми міксуємо подачу матеріалу з іграми по темі, роботою над дрібними командними завданнями. Студенти навіть знімали власний рекламний відео-ролик, пройшовши навчання від Сергія Караванця, продюсера прогресивної студії відео-реклами Sugar Miller. Вийшов, до речі, дуже якісний продукт”, -говорить Ірина.
«Серед наших тренерів є успішні підприємці та знавці своєї теми: Тетяна Муравйова, Андрій Стецевич, Світлана Новоженова, Альона Каравай, Тетяна Скляр, Наталя Трамбовецька, Сергій Караванець та багато друзів проекту, які допомагають нам успішно реалізовувати проект» – коментує Остап.
Які плани надалі? Чи є можливість потрапити на курс?
«Зараз триває новий набір „Creators 1.0”. Навчання розпочнеться 24 вересня. Так що зараз ми якраз проводимо зустрічі з студентами, – розповідає Ірина. – Основний склад тем та лекторів залишається, але вносимо деякі корективи. Додатково підсилили проект завдяки співпраці з ГО “Інша Освіта” – дуже важливо правильно працювати з підлітками, адже ми формуємо їх світогляд, впливаємо на подальший їх розвиток.”
„Наступний курс буде трішки відрізнятися від попереднього. – доповнює Остап. – Ми будемо більше робити акцент не на інструменти, а на рефлексію, на те, для чого потрібно це робити. Якщо людина розуміє для чого це робити, то як це зробити знайдеться. Ми впевнені, що після навчання наші студенти візьмуть на себе лідерство та зможуть повести за собою. Вони стануть повноцінними людьми, які розуміють, що самі керують своїм життям. Стануть людьми, які самі творять своє життя.”
«Ну і, звичайно, почнуть свій маленький, але хто-зна можливо й великий, свій перший бізнес», -додає Ірина Стецевич.