Щоб зберегти архітектурну цінність міста. У Франківську виготовили магнітики відреставрованих дверей (ФОТОФАКТ)
Вже півтора року в місті діє ініціатива «Франківськ, який треба берегти». Подружжя Марії та Юрія Козакевичів з майстрами докладають зусиль для того, щоб місто не втратило свою архітектурну цінність, реставрують старовинні двері та вікна та всіляко заохочують до цього містян.
Марія Козакевич нагадала читачам Огого!, що в Івано-Франківську надзвичайно багато об’єктів, які знаходяться в аварійному стані. Щоб їх відновити, потрібні кошти. Ціна реставрації одних дверей може бути 40-60 тисяч гривень. Це залежить від їх стану, матеріалу, з якого зроблені та обсягу робіт, які слід провести.
Активісти намагаються привернути увагу франківців до проблеми. З цією метою вже раніше виготовляли тематичні листівки, календарики, наклейки, розмальовки для діток із пам’ятками, які відновлювали, а тепер особливою популярністю користуються магнітики у вигляді дверей.
«Вирішили робити сувеніри, щоб більше популяризувати бережне ставлення до старовинної архітектури. Спершу майстри зробили форму з пластиліну, потім – із силікону. Магнітики керамічні та политі кольоровою поливою. Їх є 5 видів. Всі ці схожі двері ми вже відреставрували. Долучили до створення скульпторів Тараса і Дмитра, які реставрують ліпнину, працюють з керамікою та є учасниками ініціативи», – розповіла франківка.
У планах – зробити більшу харчову форму та виготовляти «шоколадні двері».
Ініціатори ідеї вже замовили другу партію магнітиків, адже перша, яка складалася із більше сотні штук, вже роздана або розкуплена. «Двері» замовляють у франківських ресторанах, готелях, кав’ярнях та активно купують гості міста.
Їх можна придбати у закладах Фабрика кави, Urban Spase 100, Intellect Hub i Delikacia за 80 гривень. Кошти, отримані від продажу, будуть спрямовані на розвиток пам’яткоохоронного руху обласного центру.
До слова, аналогів ініціативи «Франківськ, який треба берегти» в Україні немає. Активістам вдалося знайти кошти та довести до ладу вже 10 історичних дверей, ще 5 наразі реставрують, а 10 міська влада погодилася відновити за кошти міського бюджету.
«Для того, щоб врятувати старовинні ліпнину, двері, вікна, балкони, слід застосовувати комплексний підхід. Ми запропонували департаменту архітектури програму, яка передбачає співфінансування робіт мешканцями та містом (відповідно 30 та 70%). Розуміємо, якщо все буде у пластику, то місто втратить своє архітектурне обличчя та цінність. В інтересах міської влади сприяти реставрації та заохочувати містян зберігати пам`ятки», – прокоментувала активістка.
Фото – Марія та Юрій Козакевичі, Франківськ Який Треба Берегти