У Данії є шоу, де голі дорослі відповідають на питання дітей про своє тіло. Його і хвалять, і критикують — NYT

У Данії знімається другий сезон шоу «Ultra-оголення» («Ultra Strips Down») на замовлення національного дитячого мовника. Суть програми проста: дорослі повністю роздягаються перед дітьми, а ті ставлять питання про різні аспекти тіл дорослих: від інтимних зон до волосся. «Ultra-оголення» можна дивитися дітям віком від семи років, програма стала найкращим дитячим шоу 2019 року в Данії — але є й критики формату, які називають його вульгарним. Ми переказуємо статтю The New York Times про шоу, після якої про нього заговорили в усьому світі, пише Громадське.

***

Перед записом фінального випуску другого сезону «Ultra-оголених» ведучий Янік Шов востаннє питає дітей віком 11-13 років, чи є в них питання. І після цього нагадує: «Пам’ятайте, ви не можете зробити нічого неправильного. Немає поганих питань».

Перед дітьми — п’ятеро дорослих у самих лише халатах. Після легкого кивка Шова ті знімають їх із себе і зостаються повністю оголеними. Так починається запис «Ultra-оголені» — дитячого шоу, перший сезон якого став хітом на данському дитячому мовнику DK Ultra.

За словами продюсерів шоу, «Ultra-оголені» — це просвітницька програма для дітей, спрямована на боротьбу з бодішеймінгом та заохочення бодіпозитиву. І хоча для людей за межами Данії це може стати шоком, але серед місцевого населення вона дуже популярна, а дивитися її можна дітям віком від семи років.

Тема останнього випуску другого сезону «Ultra-оголених» — шкіра і волосся. Діти спершу неохоче, згодом більш невимушено розпитують оголених дорослих, що стоять перед ними, про лобкове волосся і про те, чи задоволені вони своїми інтимними частинами тіла.

«[Програма] не має нічого спільного із сексом, вона про те, що треба бачити своє тіло як щось природне, так, як це роблять діти», — пояснює Янік Шов. І це не поодинока думка: більшість данців вважають, що дітей не потрібно відгороджувати від реальності життя і дозволяти самостійно досліджувати світ.

Саме в межах цього підходу у 2014 році в зоопарку в Копенгагені приспали й розчленували жирафу, а його рештки потім згодували левам — просто перед натовпом дітей. Те, що за кордоном сприйняли як жахливе видовище, в Данії заледве помітили. А діти, як сказав один із працівників зоопарку, тоді поставили «дуже хороші питання».

Четверо підлітків в одному з випусків  «Ultra-оголення»

Четверо підлітків в одному з випусків «Ultra-оголення»Фото: 

Ultra smider tøjet / YouTube

Дорослі, які беруть участь у шоу і повністю роздягаються перед дітьми, — волонтери. Вони за два сезони програми були різні: товсті й худі, темношкірі й білошкірі, високі й низькі, молоді й старі. «Ми хочемо, щоб діти відчули: люди різні й мають різні тіла», — пояснює графічний дизайнер програми Расмус Ґюндерсен.

Був на шоу, приміром, чоловік із протезом замість ноги, і трансгендерна людина Рей, які просять звертатися до них у множині («вони»). «Я не хлопчик, не дівчинка, я всього потроху», — пояснює Рей дітям. Ті питають у них, чи відчували вони себе інакшими в школі і що вдягали на пляж.

Безпека дітей — понад усе, запевняють продюсери шоу. Їх постійно питають, чи комфортно вони почуваються на знімальному майданчику; там завжди присутні їхні батьки; а в разі, якщо дитина захоче, її одразу заберуть. Але з-понад 250 дітей, які брали участь у записі «Ultra-оголених», жодна не пішла зі студії дочасно.

Перший сезон «Ultra-оголених», який вийшов у 2019 році, став найкращим дитячим шоу на данському телебаченні. Він стосувався передусім інтимних частин тіла — в другому ж сезоні творці вирішили зосередитися на ширшому спектрі тем.

Троє дітей, що брали участь у записі поки що останнього випуску програми, кажуть: спершу не знали чого очікувати, але досвід вважають корисним. «Не звикла бачити голих дорослих і ставити їм питання. Але ми дізналися нове про тіло і те, як його сприймають інші люди», — говорить 13-річна Іда.

Звісно, є в програми й критики. Приміром, один із провідних членів Народної партії Данії Петер Шкааруп вважає, що шоу «розбещує наших дітей», у такому віці їм «зарано» бачити геніталії, а програма це робить «у вульгарний спосіб».

banner

Залишити відповідь