Унікальні та цікаві прикраси випікає у печі франківка (ФОТО)
Івано-Франківськ – місто талановитих людей. Прикладом є Надія Амброзяк, яка вдома власними руками робить оригінальні та красиві керамічні прикраси. Майстриня для читачів Огого! розповіла, як народжуються її цікаві творіння.
Працювати із глиною їй сподобалося ще в університеті, де освоювала спеціальність «Кераміка». Пригадує, під час навчання була перерва, бо глиняні вироби студентів, які робили на вимогу викладачів, сохли. Дівчині стало нудно, тому вирішила зробити маленьку підвіску. Результат їй сподобався, тож пізніше виготовила ще й сережки. З 2011 року майстриня виготовляє прикраси партіями. Вирішила реалізовувати свою продукцію, коли вчилася на заочному на 5 курсі.
«Люблю працювати з цим матеріалом. Подобається щось створювати з глини, реалізовувати свої фантазії», – поділилась вона.
Спочатку Надія малює на папері ескіз майбутніх сережок чи підвісок. Потім вирізає ножем із глини потрібну форму. Придумує орнамент, який переносить на кальку та прикладає останню до глини. Працює спеціальною петелькою, якою вирізає узори. Після того, як глиняний виріб висихає, настає етап шліфування. Далі прикрасу слід випалити у пічці під температурою до 1000 градусів. Така є у Прикарпатському національному університеті ім. В.Стефаника. Дівчині радо там допомагають колишні викладачі, коли випалюють роботи студентів. Наступні стадії – це фарбування, випікання у звичайній пічці при температурі 150 градусів та ґрунтування.
Дівчина зізнається, що не завжди працює за власним попередньо придуманим зразком, часто імпровізує. Надихається природою чи переглядаючи світлини прикрас в Інтернеті. Використовує різні види техніки, наприклад, штампи, рельєфне чи ажурне вирізування. Кольори зазвичай обирає приємні, спокійні, нерізкі. Бувають прикраси із китичками чи пір’ям, а також Надія хоче у майбутньому поєднувати кераміку і з природними каменями.
«Кажуть, по прикрасах видно, що вони саме мої. Хоча щоразу дизайн прикрас змінюється. Можливо, я ще у пошуках себе. Був період, коли витискала штампиками геометричні мотиви, потім суто з рельєфом працювала. Були елементи й від трипільської культури, кельтики. Полюбила тропічне листя. Напевне, підхопила модну тенденцію минулого літа. Захотіла кольорову текстуру і ці листочки. Наразі хочу робити щось фактурне», – розповідає майстриня.
Робота над однією партією прикрас, а це 20-30 пар сережок чи 10 підвісок, триває від півмісяця і більше. Все залежить від настрою, бажання та завантаженості іншими справами.
«Важко поєднувати це із іншою роботою. Не вистачає часу, коли є свої замовлення. Краще викладатись повністю, коли робиш свою справу. Процес затягує», – прокоментувала франківка.
За кілька років Надія виготовила вже сотні прикрас, що вже не може їх точно порахувати. Приємне вирішила поєднувати з корисним, тож намагається їх продавати, розміщаючи фото у соцмережах та на іноземних сайтах. Також можна побачити роботи у деяких крамничках. Покупці знаходяться та дякують за унікальні прикраси.
«Відгуки хороші, адже роблю те, що люди хочуть носити. Кажуть, що прикраса легка та зручна. Але це залежить від масивності», – зізнається вона.
Франківка каже, що вироби універсальні, підходять під будь-який одяг, головне – вміти правильно обрати прикрасу до свого образу, щоб виглядало гармонійно. До слова, вона співпрацювала із франківськими дизайнерками Любцею Черніковою та Тетяною Зубкович. Робили фотосесії, підбирали прикраси до їхніх колекцій.
Надія хоче розвивати свої мистецькі вміння та мріє про свою майстерню-крамничку.
«Прикраси – це дрібниці. Хочеться робити щось більше – інтер’єрний декор, посуд. Поки що це в планах на майбутнє», – каже вона.