Як діяти в разі розтягненні зв'язок: перша допомога

Розтягнення — це травма зв’язок і капсули суглоба, м’язів або сухожиль, яка може бути раптовою (гострою) або тривалою (хронічною) і призвести до обмеження рухливості. Швидкість відновлення втраченої функціональності залежить від різних чинників: типу тканини та тяжкості травми, попередніх пошкоджень, віку та загального стану здоров’я людини, а також проведеного лікування.

У серйозних випадках терапія може включати приймання протизапальних та протинабрякових препаратів, до яких належить Серрата. Цей лікарський засіб знижує активність медіаторів запалення, сприяє нормалізації кровообігу в травмованій ділянці, знімає набряк та прискорює процес загоєння.

Як розпізнати розтягнення

До таких травм найбільш схильні кісточки, коліна та зап’ястя. Розтягнуті зв’язки швидко опухають, стають болючими й можуть спричинити синці. Що сильніший біль і набряк, то серйозніша травма.
У разі незначних розтягнень достатньо самостійного лікування, а саме підходу RICE — відпочинок, лід, стиск, підйом. Він включає такі дії:

  1. Залиште ушкоджену ділянку в спокої протягом 48–72 годин.
  2. Використайте холодний компрес або ванни з льодом, щоб запобігти набряку після травми. Лід до місця травми потрібно притулити якнайшвидше після пошкодження, а далі — на 15–20 хвилин 4–8 разів на день упродовж перших 48 годин або доки набряк не зменшиться.
  3. Притисніть ділянку еластичною пов’язкою, щоб утворився невеликий тиск.
  4. Підніміть ушкоджену зону, за можливості тримайте її в такому положенні — на подушці вище рівня грудей, щоб запобігти набряку.

Загоєння може тривати від кількох днів до місяців. Коли біль та набряк зменшаться, обережно почніть масажувати пошкоджену ділянку.
У деяких випадках може додатково знадобитися приймання безрецептурних знеболювальних препаратів або курс фізіотерапії. Рекомендується проконсультуватися з лікарем, перш ніж повернутися до звичайного ритму життя та фізичної активності.

Коли звертатися за невідкладною допомогою

Розтягнення може бути різної тяжкості. Щоб запобігти можливим ускладненням, зверніться до лікаря, якщо:

  1. У суглобі відчуваються нестабільність, оніміння або нерухомість, а під час тиску на нього виникає біль, що може вказувати на розрив пов’язки. Дорогою до лікаря треба накласти на травмовану зону холодний компрес.
  2. Шкіра на пошкодженій ділянці змінила колір, що часто означає наявність інфекції.
  3. З’явився біль безпосередньо над кістками ушкодженого суглоба.

Також термінова медична допомога необхідна тоді, коли повторно пошкоджена ділянка, яка була травмована кілька разів раніше.
Несвоєчасне лікування може призвести до хронічного болю, нестабільності суглоба та обмежити рухову активність.

Реклама

banner