Як франківці через одяг створили ідеальне місце - Евтопію
Бренд одягу зі змістом “Éutopie” створений франківцями. Кожним принтом на ньому автори висловлюють свою позицію. До того ж Éutopie – не лише відмінна якість речей, але й адаптована до сучасного світу українська культура. Про філософію одягу та процес його виготовлення команда OGOGO! дізнавались у Андрія Костюка та Насті Шляміної. Андрій – творець бренду та координатор всіх процесів. Настя – художниця-ілюстратор.
-Розкажіть, коли і чому вирішили створювати одяг?
– В індустрії одягу я ще від початку свого “робочого життя”. На першій роботі працював продавцем-консультантом. Ще тоді зацікавився одягом. Мій інтерес був не лише “побутовим”- одягнути, поносити, залишити або викинути. Зацікавлення виникало саме щодо брендів. Хто їх створює, як створює та який підтекст вони несуть. На речах буває текст чи принт, який має певну ідею, несе унікальну історію. Згодом почав звертати увагу й на технічні моменти. Коли потрапив на другу роботу (також у магазині одягу) співробітники створили свій бренд. Я, спостерігаючи за цим, зрозумів, що це можливо реалізувати в Україні. Для цього не потрібно мільйонів, просто потрібно постаратись.
-Як виникла ідея створити бренд Éutopie? Що він означає?
– Евтопія – першоваріант слова утопія. Утопія – місце, яке не може існувати, адже це концепт ідеального суспільства. Еutopia – ідеальне для життя місце, що може існувати в реальності. Таким чином утопія – просто концепт, а Евтопія – місце. Це слово випало з лексикону людей. Можливо воно застаріле, тим не менше воно існує. А “утопій” в нас час аж надто багато. Ми вирішили нагадати людям як про саме слово eutopia, так і про його значення. Воно нам близьке, бо це концепція ідеального суспільства, яку можливо втілити в життя. Це більш позитивна ідея.
– З якими труднощами стикались під час створення бренду?
-Почалось все з того, що перший тираж футболок нам забракували на виробництві. Тираж був невеликим – 60 футболок. 30 – з одним принтом, 30 – з іншим. В результаті речей, які можна було продати ми отримали 40. Були проблеми з кепками. Коли робили їх, пішло дуже багато зразків, багато витрат пішло також на те, щоб утвердити зразок. Адже виготовляли кепки у Дніпропетровську. Також виникали проблеми з назвою нашого бренду. В Одесі є магазин “Утопія8”, вони негативно відреагували, тому що наші назви схожі. Таким чином ми змінили одну букву в назві. Хоч я й не вважаю, що ця негативна реакція була логічною, вони – магазин, ми – бренд.
-Як виготовляють речі ?
-Закуповуємо тканину стандарту “OEKO-Tex Standard”. Це 100% бавовна, вона гіпоалергенна. Тканину закуповуємо у Польщі. Виготовляємо зразок. Тестуємо: розтягуємо річ, перемо – загалом дивимось чи вона якісна. Якщо все добре і тканина пройшла тест-драйв – замовляємо більшу партію і шиємо речі. Пошиття футболок та світшотів відбувається в Івано-Франківську, нанесення принтів – у Львові, а виготовлення кепок у Дніпропетровську.
-Яким методом наносять малюнок?
-Цей метод називається шовкографія або ж шовкодрук. Він дуже якісний. Тобто принт не розлізеться і не потріскає за сезон чи два точно.
-Чому саме такі надписи, зокрема, що означає citizen (громадянин)?
– Саме у цю колекцію ми вмістили ідеї космополітизму. У цій колекції представлені футболки та світшоти, на спині яких зображена земна куля, яку огортає колючий дріт. Спереду надпис “citizen”- тобто громадянин. Сама ідея полягає у тому, що людина обмежена своїм громадянством. Тому що для неї, її пізнання – закритий інший світ. Ми трактуємо це як бажання не обмежуватись однією країною. Під одним із наших постів в Інстаграмі є опис, підпис :
“Світ подібний до книги, і той, хто знає тільки свою країну, прочитав в ній лише першу сторінку”
Фужері де Монброн
“Ідеальний світ – світ, в якому можна подорожувати без обмежень.”- вважає Андрій.
-Які ще принти є на футболках?
-Перша наша колекція футболок була російською мовою. Це були надписи “Тише” і “Жди меня”. Але ми відійшли від цього формату. Зараз надписи англійською мовою. Планується колекція українською мовою. Ми вже випустили дві колекції : “citizen” та “walking class”. Обидві англійською мовою. Принти цих колекцій присвячені життю сучасної людини. Тема “citizen” – це тема кордонів, а “walking class”- це тема, людини як робочого класу, в даному суспільстві, в даний час. Ми вирішили вдихнути в неї “український дух”. Різні образи, близькі з дитинства.
“Ми хочемо показати культурний аспект, чомусь цього в нас час ніхто не робить. Коли створюємо одяг – керуємось не патріотизмом, а культурною спадщиною. Це те – що можна знайти у книгах, почути десь в селах. В нас зараз дуже багато брендів, які щоб утвердитись в якійсь ніші “налупили” герб, тризуб та надписи “я люблю Україну”. Для них це круто, ми натомість прагнемо виділятись у цьому плані – висвітлюючи якісь забуті аспекти української культури. Адаптовувати їх до сучасності, щоб це було цікаво нашим одноліткам, та молодшим поколінням. Щоб це виглядало “круто” та стильно.”
“Дуже багато брендів зараз почали дивитися на ринок Росії, копіювати їхні речі. Писати принт аля “Юность”, “дети проходних дворов”. Ми вирішили, що не будемо так робити. Принти беремо зі своєї голови, спогадів, речей, які нам подобаються. Висловлюємо свою позицію в принтах.”
-Які речі, крім футболок, кепок та світшотів створюєте? Які плануєте?
-Плануємо ще колекцію базових шапок на зиму. Також буде колекція штанів, шарфів, худі. В далеких планах – запустити легкі весняні куртки.
-Яка річ зараз найбільш популярна?
– Світшот”citizen” , адже ми вирішили зробити його із завищеною горловиною. Це свого роду “дань моді”. Всі роблять базову, класичну модель світшота, ми вирішили відійти від цього, трішки її модернізувати. Людям подобається, вони підтримують таку ідею.
-Де крім фейсбук-сторінки та інстаграму можна придбати ваші колекції?
– В Івано-Франківську можна купити у магазині “Dazzle“. Але ми готові до співпраці й з іншими магазинами.
“Бренд підтримує молодіжні течії. Зараз у нас “намічається” співпраця зі скейтбордистами. Раніше це було дуже популярним – що бренди спонсорували скейтбордистів – тобто хлопці просто каталися в їхніх речах. Зараз цей тренд відійшов, але ми хочемо його відновити. Також підтримуємо молодих фотографів – робимо бартери з ними. Віддаємо річ фотографу, а він робить фотосесію. “
-Що плануєте в подальшому?
-Шарфи, а також в далекому майбутньому хочемо працювати з денімом. Плануємо робити “олдскульні” штани, та легенькі джинсові спідниці. Також створимо власний сайт, аби полегшити покупку речей нашим клієнтам.