Якщо тебе це запалює, то ти маєш цим займатися. Як у Франківську записують пісні (ФОТО)

Перед тим, як пісня набуває якісного звучання та потрапляє у наші плей-листи, над нею працюють у студії звукозапису. Мудрують над композиціями й в Івано-Франківську. Тут навіть записував свій вокал відомий співак Віктор Павлік, робив репетиції ТНМК. Як відбувається цей процес та чи багато франківців записують свої пісні розповів для читачів Огого! власник івано-франківської студії Frost Magnetic Rec., 33-річний звукоінженер Олег Мороз.

Приваблювала ця сфера його ще з юного віку, коли сам навчився грати на бас-гітарі. Якось вирішив купити студійні мікрофони, комп’ютер, записував власну групу, а потім це зацікавило і його друзів. Допомагав їм записати тодішні гурти за бутерброд. І так пішло-поїхало. Почав більше дізнаватися про цю сферу діяльності, вкладати у це гроші. Спершу працював вдома, а 4 роки тому в одному з торгових центрів міста запрацювала професійна студія.

«Тут складність не в роботі. Питання у тому, що увесь час треба розвиватися. Не можна стояти на одному місці. Треба удосконалюватися, щоб з’являлися нові клієнти. Не буває дня, щоб я на  YouTube  не подився нових уроків. Окрім теорії потрібна постійна практика. Треба ж тримати марку», – розповідає він.

За словами Олега Мороза, його студія є найбільшою в Івано-Франківську. Є дороге та  професійне обладнання, 16 високоякісних каналів, що свідчить про топовий рівень. Є зовсім унікальні речі, наприклад єдиний в Україні гітарний комбо Fender Deluxe Reverb Pink Paisley, яких було випущено всього 75 штук, або ламповий мікрофон 60-х років Ломо, в такий писалися Pink Floyd, Kurt Cobain, Sting… Є все для запису інструментів, бо часто музиканти обмежуються тільки комп’ютером та мікрофоном. Приміщення спеціально облаштоване.

«Має все бути добре заглушено, але не переглушено, щоб не вбити акустику кімнати. У такому приміщенні живі інструменти звучать сухо, неживо. Треба шукати грань», – пояснює музикант.

Щомісяця у Frost Magnetic Rec. записують приблизно десять пісень. Виконавці працюють у тон-залі, а Олег  у моніторній кімнаті за віртуальним  пультом. Спілкуються вони через мікрофон. Спершу записують окремо барабани, бас-гітару, вокал – все, що ми чуємо у пісні. Це все накопичується, а потім кілька тижнів зводиться.

«Над піснею працюємо приблизно 10 годин. За день це зробити не можна, бо мозок закипає. Пісня 3 хвилини триває, а треба її 10 годин крутити. Спершу дуже голова боліла, бо треба бути зосередженим на дрібницях, виснажуєшся після кількох  годин роботи. Зараз  я звик, а люди дивуються», – розповідає франківець.

Звуковий інженер дає поради, але старається надмірно не втручатися, щоб створити максимально комфортні умови для творчості. Десь може бути задовгий куплет, зайвий приспів, недоречне звучання інструменту. Це виправляють.

«Ти граєш, тобі цікаво, а коли відокремлено слухаєш записане, то це звучить інакше. На репетиції барабани і бас звучать голосно, класно, а з маленьких колоночок не так. Треба доробляти, удосконалювати», – пояснює Олег.

До речі,  атмосфера під час запису виконавців відрізняється. Інколи весело, деколи боляче. Наприклад, коли людина не може записати з 50-го дубля соло-гітару, то це невесело, дуже гучно, бо гітара має “ядовитий” звук. На щастя, Олег вміє зберігати спокій.

студія звукозапис-0423

Клієнти у студії є різними. Частим гостем тут є співак Віктор Павлік. Коли відпочиває на Прикарпатті, то старається поєднати це з роботою. Олег каже, що він є максимально професійним, тому  за годину можуть записати й дві пісні. Також репетицію перед концертом тут робив гурт ТНМК. Такий досвід цікавий, бо музиканти під час таких зустрічей обмінюються думками та спостереженнями. З місцевих гуртів у Frost Magnetic Rec. записуються гурти Фліт, Патроничі, Пан Пупець тощо. Гостями є музиканти зі Львова, Києва, Дніпра. Часто на студії працюють над своїми піснями іноземці. Є досвід із записом симфонічних оркестрів. Навіть поети інколи записують вірші на музику.

Олег каже, що це йому менш цікаво, бо треба більше працювати з людиною.

«Вона каже –  у мене є текст, у мене є мелодія, хочу записати. Кожен має своє бачення, а я не можу бути телепатом і вгадати смаки. Це марудна робота. Більше люблю працювати над звуком, оформленням», – пояснює він.

Мороз поділився спостереженнями, що після Майдану франківці почали менше займатися музикою та записувати пісні. Мало нових гуртів, хіба одні розпадаються та створюються інші.

«Якби не іммігранти з Африки, було б важче. Працюю з ними. Вони дуже музичні, багато займаються музикою, багато записують, а українці цього стороняться. Вони всі співають, володіють різними інструментами. Це в них у церквах починається, коли там ще дітьми граються, вчаться грати на інструментах», – розповів Олег.

студія звукозапис-0453

На досягнутому франківець зупинятися не збирається. Планує ще придбати інструменти, мікрофони, обладнання, а це дуже дорого. Олег сподівається, що в Івано-Франківську створюватимуть більше якісного продукту. Для цього треба невпинно працювати, створювати нові пісні, виконувати чужі, удосконалюватися й просто слухати гарну музики. Це розвиває.

«Якщо тебе це живить, запалює, то ти маєш цим займатися. Не обов’язково на цьому заробляти гроші, бо кожен має мати свою відраду. Але й великий плюс, коли твоє хобі – це твій заробіток. Це найщасливіші люди», – сказав він і заохотив містян слухати і створювати якісну музику.

banner

Залишити відповідь