Якими продуктами можна замінити суперфуди
Не секрет, що «Суперфуди», тобто продукти з унікальним вмістом потрібних організму речовин, коштують великих грошей. Експерти часто говорять, що їх популярність – всього лиш вигадка маркетологів, а ці речовини можна отримати з простих і доступних продуктів.
Якщо вам вже набридла гречка, можна приготувати кіноа. Проїлася брокколі – спробувати капусту Кейл. Чим різноманітніше раціон, тим краще. Однак сподіватися на модні Суперфуди (так називають продукти, які “нібито” володіють живильним і вітамінної властивостями) як панацею від усіх бід не варто.
Команда Огого склала для вас список продуктів які можна легко замінити та зекономити.
Ягоди Годжі – шипшина, обліпиха
Ягоди Годжі присутні майже всіх списках Суперфудів. Їм приписують чудодійну властивість спалювати зайві калорії. Насправді ж в них немає речовин, що володіють жироспалюючим ефектом. Ягоди Годжі багаті вітамінами А, С, Е, групи В, в них є антиоксиданти та інші корисні речовини.Але не менш корисні звичні нам шипшина, обліпиха, чорна смородина, які виростають в нашій місцевості і коштують дешевше. Причому наші вітчизняні ягоди можна вживати свіжими, а ягоди Годжі поставляються з Китаю в сушеному вигляді. До речі, на батьківщині «ягоди Годжі» не вважаються фантастичним продуктом, їх додають просто як загальнозміцнюючий засіб в рослинні збори.
Насіння кунжуту – соняшникове насіння
Насіння кунжуту – рекордсмен за вмістом кальцію серед рослинних джерел. Але, знову ж таки, питання: чи засвоюється він? Дуже слабо. Адже для засвоєння кальцію потрібно ще й присутність фосфору, вітаміну D. Поки тільки молочні продукти є незаперечним джерелом кальцію, який найкраще засвоюється. Вживати насіння кунжуту в початковому вигляді практично марно. Вони просто пройдуть транзитом через шлунково-кишковий тракт. Тому насіння кунжуту рекомендується подрібнювати в порошок або розмочувати – тоді вони стануть доступнішими для засвоєння. Що стосується інших компонентів кунжутного насіння, то калію і марганцю в них набагато менше, ніж в насінні соняшника або в кедрових горішках. Так що насіння соняшника в цьому сенсі теж можуть вважатися Суперфудом. До речі, в кунжутного насіння виділено біологічно активна речовина, яка відноситься до групи лігнанов – антиоксидантів, що володіють до того ж профілактичним ефектом відносно деяких видів раку. Дуже довго значимість кунжуту саме через лігнанов перебільшувалася, поки не стало відомо, що в насінні льону вони теж містяться, причому в набагато більших кількостях.
Брокколі
Останнім часом дуже популярною і модною стала капуста Кейл (або калі). У ній багато заліза, білка, антиоксидантів і каротиноїдів, вітамінів С і групи В. Її віднесли до «Суперфудів» ще й тому, що в Кейл є жирні кислоти омега-3, лютеїн, і багато інших корисних речовин. А калорійність – всього 48 ккал на 100 г. На Заході Кейл їдять всі шанувальники здорового способу життя. У наших магазинах знайти її поки що складно. Зате можна знайти, наприклад, брокколі. Прекрасне джерело клітковини, харчових волокон і в той же час низькокалорійний – 34 ккал на 100 г. У брокколі теж присутні вітаміни А, С, групи В, калій, кальцій і т.д. А крім того – особлива речовина сульфорафан, яке має профілактичну дію щодо деяких видів раку. Точніше, в брокколі ця речовина міститься у вигляді глюкорафаніну і перетворюється в сульфорафан при пережовуванні. На жаль, при варінні і заморожуванні сульфорафан втрачається. Тому рекомендується відварювати брокколі не більш 3 хвилин, щоб отримати максимальний корисний ефект.
Кіноа – гречка та пророщене насіння пшениці
Кіноа – хлібна зернова культура, що виростає в Південній Америці, в раціоні індіанців здавна займала важливе місце поряд з кукурудзою і картоплею. Джерело білка (більше, ніж в інших злакових), клітковини, мінералів, вітамінів групи В, фосфору, заліза. Борошно з кіноа використовують для приготування хліба. Зерна кіноа можна пророщувати і додавати в салати, йогурти разом з горіхами і ягодами. Прекрасна альтернатива недешевої киноа – наша звичайна гречка. Вони багато в чому схожі за змістом білків, жирів і вуглеводів, по насиченості корисними компонентами. Обидва продукти не містять глютену.Ще варіант на заміну – пророщені насіння пшениці. Чим вони цікаві з дієтичної точки зору? Тим, що при пророщування в них починають переважати процеси активної ферментації, в результаті більш доступними для засвоєння стають деякі речовини. Зменшується кількість нерозчинних харчових волокон, збільшується вміст розчинних. Вміст вітаміну В2 зростає з 5% (в сухому) до 15% (в пророщенном) від добової норми. Більш того, при пророщування руйнується фітинової кислота, яка зв’язує кальцій і не дає йому засвоюватися організмом. Пшениця варто зовсім недорого, так що можна купувати, пророщувати і є. Особливо в період, коли наші столи ще не багаті свіжою зеленню, сезонними овочами та фруктами.
Дорогі сорти червоної риби – звичайний оселедець