Мікрозелень - новий тренд в кулінарії

Молоді паростки рослин стають все популярнішими в світі здорового харчування. Проведені дослідження довели, що молода рослина містить в рази більше корисних речовин, ніж в самих овочах. Пояснюється це тим, що під час росту культури максимально використовують запаси поживних речовин, закладених в насінні. Вживання мікрозелені в їжу насичує нас вітамінами, мінералами, мікроелементами та антиоксидантами. Мікрогрін дає нам запас енергії, сприяє очищенню організму та зміцнює імунітет. Важливо відзначити, що корисні речовини з молодих рослин засвоюються краще.

Зараз мікрогрін є на полицях чи не кожного супермаркету, але такий делікатес з легкістю можна виростити у вас на підвіконні.

Які культури найкраще обрати для пророщування:

Різновидів мікрозелені величезна кількість. Можна вирощувати практично будь-які овочі, салати, трави, злакові та бобові культури. Розповімо про найбільш популярні з них.

  • Кінза (коріандр). Має яскраво виражений специфічний пікантний смак і аромат. В її складі багато вітамінів, мікроелементи Р, К та ін. Кінза корисна для серцево-судинної системи.
  • Рукола. Зелень її має злегка гіркуватий смак, ідеально підходить для м’ясних і рибних страв. Вона відрізняється великим вмістом аскорбінової кислоти, флавоноїдів, зміцнює імунітет.
  • Буряк. Добре поєднується з салатами й другими стравами. Містить багато вітамінів, мікроелементів, має тонізувальну дію, позитивно впливає на травлення, зміцнює імунітет.
  • Редис. Має гоструватий, пікантний смак, підходить до м’ясних страв і салатів. Мікрозелень редису містить багато мінералів, мікроелементів, вітамінів. Вона має протинабрякову дію, покращує травлення.
  • Шніт-цибуля. Ідеальна для закусок. Мікрозелень цієї цибулі — тонкі травинки з вираженим, але м’яким цибульним смаком і ароматом. Має здатність знищувати бактерії, очищати кишківник.
  • Соняшник. Має приємний аромат і солодкуватий смак, підходить для салатів, м’ясних страв, супів. Ця мікрозелень містить високоякісні білки, жири, лецитин, вітамін А. Стабілізує кислотно-лужний баланс, зміцнюють нервову систему, уповільнює процеси старіння.
  • Горох. Відрізняється свіжим ароматом, хрусткою структурою і солодкуватим смаком. Підкреслює солодкі й солоні смакові відтінки, підходить для салатів (в тому числі фруктових), бутербродів. Багата протеїном, вітамінами А, В, С, Е, фосфором, клітковиною.
  • Червоноголова капуста. Відрізняється високим вмістом каротину, аскорбінової кислоти. Тонізує, зміцнює імунітет, нормалізує травлення.

Як вирощувати мікрозелень вдома:

Для вирощування цього суперфуду потрібно завсім небагато: контейнер, насіння, наповнювач та вода. Можна вирощувати на ґрунті, папері чи серветках.

Розподіліть в лотку грунт висотою в 2-3 сантиметри. Рівномірно висадіть насіння по поверхні. Зволожте грунт водою, накрийте лоток кришкою і приберіть в тепле місце. Кожні 3-5 діб поливайте грунт, і два рази в день відкривайте кришку, щоб провітрити саджанці. Як тільки побачите, що з’явилися перші паростки, прибирайте кришку і ставте лоток на підвіконня.


banner

Залишити відповідь