Як виглядають нові житлові райони Відня
“Зеештадт Асперн”, або “Озерне місто Асперн” – це один з найбільших девелоперських проектів в Європі. Район розрахований на 20 000 жителів, але поки готовий лише на третину. Будівництво триває, проте вже зараз можна подивитися, що і як там буде.
“Зеештадт Асперн” розташований в семи кілометрах від центру Відня на сході міста. Крім житла в районі побудують багато комерційної нерухомості. У розвинених країнах давно вже пішли від ідеї “спальника” – району, де людина тільки ночує, а потім їде на роботу в інше місце.
“Спальники” погані тим, що провокують маятникову міграцію з околиць до центру (це має наслідком “корки”, забруднення повітря і т.д.). Крім того, в них складно розвивати бізнес, виникають проблеми з безпекою. Тому добре, коли нерухомість в одному районі різна – і житлова, і комерційна.
Архітектура кожного кварталу унікальна. Всі будинки не вищі за 7-8 поверхів. Проектуванням і будівництвом “Зеештадта” займаються міська влада за участю муніципальних рад та Віденської транспортної компанії. Майстер-план району готував шведський архітектор Йоганн Товатт.
Під’їзди без порогів, без пандусів.
У внутрішніх дворах будинків розбиті городи або облаштовані зони відпочинку. Місцеві жителі мають право самостійно вирішувати, як розпоряджатися простором в своєму дворі. Такі питання погоджуються шляхом голосування на будинкових радах.
З квартир на нижніх рівнях є вихід на зелений дах. На околиці району є не просто городи, а маленькі ферми! Тут є будиночки для інвентарю, вода, електрика. Кожен житель може взяти собі ділянку і щось посадити. Місто всіляко заохочує самодіяльність місцевих жителів. Тому тут часто влаштовують вуличні концерти, театральні постановки, пікніки і кінопокази.
Дуже цікаво, як саме віденські влада зводить новий район. Всього етапів будівництва три, перший з них завершиться в 2017 році. На першому етапі девелопери садили парки, будували дороги і прокладали комунікації замість того, щоб відразу зводити будинки в чистому полі. Паралельно з цим вони відкрили нову станцію метро. І тільки після цього вони почали забудовувати західну частину району офісами, будинками, освітніми установами та магазинами.
Всі парки та громадські зони теж вже готові і працюють в звичайному режимі. За планом вони будуть займати 50% території району. У багатьох дворах є басейни! Скористатися басейном може будь-який житель.
Вулиці теж можна віднести до громадських просторів. Машини тут не їздять і не паркуються. Дерева, до речі, висадили відразу дорослі – не треба чекати 20 років, коли щось виросте. Для є собак спеціальні майданчики.
Перші квартири в “Зеештадті” надійшли в продаж в 2014 році. У той час район все ще був схожий на величезний будівельний майданчик, але їх все одно швидко розкупили.