10 маловідомих і цікавих місць в Карпатах біля Яремче та Буковеля

Куди помандрувати і що подивитися в околицях Яремче та Буковеля? Є, звісно, розкручені водоспад Пробій, камінь Довбуша чи гора Маковиця. Але ми розповімо про маловідомі й цікаві місця, де мало хто був!

Про це пише RDZS.

1. Найбільша печера Гуцульщини, глибиною як дев’ятиповерховий будинок

Місцеві називають її – «Чистилище». Адже деякі ходи печери настільки вузькі, що приходиться знімати одяг аби протиснутися. Та після карколомного спуску ми опинилися у просторому і красивому головному залі.

Печера Довбуша (інша назва “Тектонічна”) знаходиться на околиці Яремче. Її загальна глибина 35 метрів, протяжність – 400 метрів. Вхід у печеру широкий та пологий, але щоб спуститися на саме дно потрібне альп-спорядження.

2. Унікальний наскельний водоспад коло с. Микуличин

Унікальний наскельний водоспад коло с. Микуличин

«Вау» – вирвалося в мене коли я підійшов ближче. Наскельний водоспад у рази вищий та красивіший за багато своїх розкрученіших родичів в околицях Яремче. Він однозначно вартує тих зусиль, щоб його відвідати!

Це єдиний в регіоні водограй який формується зливом двох потоків! Зазвичай, карпатський водоспад це одна річка що падає з висоти і тече собі далі. А тут зливаються два! Тому це унікальне місце де і водоспад високий, і води в річці багато.

3. Загадковий ґрот у скелі «Шугаїв Камінь»

Загадковий ґрот у скелі «Шугаїв Камінь»

Від наскельного водоспаду є кам’яна дорога до скель «Шугаїв Камінь» (1076м.)  Вони цікаві своїми величезними ґротами і краєвидами на гори.

В ґротах не страшний ні дощ, ні вітер. В них можна заночувати біля вогню, а навколишні краєвиди заворожують. Найбільший з ґротів схожий на кіношну печеру в якій люди зникають назавжди. Він просторий, глибокий, має кольорові стінки та плоске дно.

4. Закинутий німецький цвинтар в лісі під Говерлою

Закинутий німецький цвинтар в лісі під Говерлою

Старий цвинтар часів Першої Світової Війни заховався на узбіччі популярного туристичного маршруту та має свої загадки. Там є 44 поховання німецьких солдатів і три невідомі могили. Вони без надгробків і лежать окремо від решти.

Хоч цвинтар і є позначений на картах, та вся його слава закінчується художніми фото на фоні. А як же історія! Чому з мільйона загиблих в Карпатах саме цим шістдесятьом встановлено пам’ятник? І що це за три таємничі могили поруч?

5. Дикі місця коло Буковеля, де лежить німецький літак

Дикі місця коло Буковеля, де лежить німецький літак

Чи ще залишилися дикі місця в Карпатах? Без маркованих туристичних маршрутів, але з красивими краєвидами? На щастя – так! Вони настільки безлюдні, що, там, навіть, досі лежать деталі від загиблого німецького літака! І ми зараз до них помандруємо.

До цієї Гори немає легких маршрутів. Сюди потрібно йти в дво-трьоденний похід з ночівлею. Взимку тут кілька метрів снігу і лавинонебезпечні карнизи. Влітку – спрага, зграї мух та непрохідний жереп. Це вам не трьохгодинне сходження на Говерлу!

6. Печера «Чугайстра» в Карпатах коло Яремче

Печера «Чугайстра» в Карпатах коло Яремче

Якщо скарби Довбуша справді існують, то вони сховані в одній з таких печер. Вхід – малопомітна щілина під масивною скелею. Далі все ніби закінчується тупиком. Але протиснувшись між камінням ми опиняємося в коридорі з розгалуженою системою ходів та тріщин.

Більшість з них, крім одного, нікуди не ведуть. Ним потрапляємо в кімнату за якою будуть ще і ще ходи та кімнати. Добравшись, нарешті, до дна печери ми побачили написи червоною фарбою. Вам цікаво хто їх тут лишив і навіщо?

7. Карпатські джунглі або “Чемегівський каньйон”

Карпатські джунглі або “Чемегівський каньйон”

Чемегівський каньйон це справжні карпатські тропіки з колючими «ліанами» і смерековими джунглями. В рибальському костюмі чи закотивши штани можна пройтися вздовж нього та насолодитися дикою “Амазонкою” біля Яремче!

Колись тут йшла вузькоколійка. До наших днів збереглися поодинокі залишки мостів та акведуків. Хвойові дерева, мохуєнні зарослі та краплі води мальовничо пепеплелися з кам’яною кладкою старих мостів. Разом, вони творять ту особливу атмосферу покинутих місць, які давно захопила природа.

8. Скеля “Костел” на вершині Ґорґану

Скеля “Костел” на вершині Ґорґану

Скелі “Костел” це одне з найдоступніших, в цьому регіоні, місць зі справді крутими пейзажами. Вони мають висоту “аж” 1050м. та знаходяться в годині ходьби від великої Карпатської гойдалки: маршрут промаркований і закільцьований.

Як у Львові на “Високому Замку” немає замку, так само і в Карпатах на горі “Костел” немає, навіть, каплички. Зате тут є шикарні краєвиди, та й самі скелі такі нічо! «Костел» це чудове місце для фотосесій з інстаграмним видом на гори. Також там є місця для стоянок та скелелазні маршрути.

9. Військові бункери на горах Стайки та Микулеска

Військові бункери на горах Стайки та Микулеска

А чи знали Ви що під вершиною гори Микулеска є справжній бункер з великою кімнатою, двома входами та коридором? Я зайшов у нього з однієї сторони гори, пройшов під самою вершиною, непомітно вийшов з другої сторони і раптово крикнув у спину друзям: «Hände hoch!» ?

У першу світову війну тут знаходилася потужна лінія оборони. Після неї залишилися кілометри шанців та колючого дроту, відра гільз та розсипи шрапнелі, а також великі бункери для ночівлі. Потім була друга світова. Багато де в Карпатах можна побачити ехо війни. Але таке величне та збережене є лише тут і в музеї гір “Альпеншток”.

10. Музей гір, в якому є все!

Частина експонатів музею гір "Альпеншток"

Якщо погода не для мандрів, то завітайте в музей гір “Альпеншток” у центрі Яремче. Крім традиційних гуцульських одягу та  інструментів, тут ще є артефакти княжої доби, середньовічна зброя і багато речей з обох воєн. Мені запам’ятався друшляк із німецького шолому та рідкісний колісний ковпак “Wanderer“, який, зараз, є одним з кілець Audi. І все це знайдено в Карпатах!

Hідкісний колісний диск "Wanderer", який зараз є одним з кілець Audi. Знайдено в Карпатах

Найцінніші “експонати” музею – його екскурсоводи. В свій час Михайло з батьком, збираючи цю колекцію, добряче намандрувалися горами. Тому про кожну річ вони можуть розповідати годинами. І тут є справді все 😉

banner