Куди поїхати на вихідні: автомобільна подорож Карпатами, готовий маршрут

Ідея проїхати всі Карпати на авто грандіозна, плануючи таку подорож легко розгубитися і серед тисячі локацій, пропустити цікаві, або витратити час на нецікаві. 

Оптимальним автомобільним маршрутом, що об’єднує Галичину і Буковину, та об’єднує найцікавіші місця в Карпатах, поділився Мирослав Мельничук, організатор походів, інструктор з пішого туризму, автор телеграм каналу про походи «Карпатський волоцюга«.

Маршрут на машині через Карпати підійде як для сімейної мандрівки так і для туристів, що полюбляють активний відпочинок. Плануючи власну подорож, ви можете опиратися на цей маршрут і модифікувати його. 

За вами залишається вибір ночувати в готелях, апартаментах, або в наметах під відкритим небом. Подорож можна доповнити пішими мандрівками в гори, а якщо трекінг не приносить вам задоволення, то на маршруті знайдуться і більш цивільні розваги у вигляді музеїв та природних пам’яток. 

Поїхали!

День 1: Синевир

Заїжджаємо в Карпати зі сторони Калуша через місто Долина.Перша цікава локація на маршруті Торунський перевал.

Звідси починається багато туристичних маршрутів, тож варто зупинитися і трохи погуляти околицями, біля дороги є зона відпочинку та дві альтанки. Навпроти зони відпочинку знаходиться меморіал і масове поховання воїнів Першої світової війни. Бетонні хрести на місці поховання встановили австрійці в 1930 році, на кожному з них викарбувані короткі відомості про загиблих вояків. 

Наступна точка — Синевирський перевал. В смт Міжгір’я звертаємо вліво, в напрямку села Синевир, і всього через 10 кілометрів шляху ми опинимося на вершині перевалу. Тут є кілька оглядових майданчиків, і з цього перевалу відкривається прекрасний краєвид на головні карпатські хребти. В ідеалі сюди треба приїжджати дивитися на захід сонця.

Центр реабілітації бурого ведмедя знаходиться всього за 15-20 хвилин їзди від перевалу. На території 12 га створено найбільший у Європі вольєр для реабілітації бурих ведмедів. Сюди потрапляють тварини, які з тих чи інших причин не можуть жити на волі: травмовані внаслідок стихійного лиха, визволені з цирку, ті, що зазнали жорстокого поводження, конфісковані звірі тощо. Через деякий час, коли стає зрозуміло, що ведмідь може повноцінно жити на волі, його відпускають в дику природу. 

Озеро Синевир — найбільше гірське озеро України. На авто можна доїхати майже до самого озера, знаходиться воно неподалік села Синевирська Поляна. Від ведмедів до озера Синевир їхати всього 9 кілометрів.

Площею озеро як 7 футбольних полів, щоб обійти його навкруги, потрібна щонайменше година, а глибина озера місцями досягає 24 метри, а це більше ніж в Азовському морі. Поряд з озером є добре розвинена туристична інфраструктура, тут можна пообідати, відпочити та знайти собі нічліг на будь-який смак. Якщо ви прихильник ночівлі в наметах, то неподалік є кілька кемпінгів.

Якщо у вас залишаться сили і натхнення, то варто пошукати собі нічліг в селі КолочаваВоно знаходиться за 25 кілометрів від озера Синевир. Якщо є час, то тут можна провести ще один день, адже в Колочаві знаходиться більше 10 музеїв. Місцеві жителі давно “розкусили” той факт, що туризм приносить гроші.

Любителям трекінгу та прогулянок лісом, обов’язково треба пройтися екологічною стежкою Дике озеро.

Це маршрут без різких наборів висоти, стежка добре обладнана і промаркована. В кінці стежки ви знайдете те саме “Дике озеро”. Воно цікаве тим, що на ньому знаходиться плавучий острів з мохів, які більше нагадують рослинність тундри, а ніж Карпат. Дистанція від дороги до озера 5 кілометрів, дорога у дві сторони займе від 2 до 4 годин, залежно від вашого темпу. Навіть якщо ви не дійдете до озера, прогулянка однозначно вам сподобається, оскільки це дуже атмосферні та мальовничі місця. 

День 2Рахів

Від Синевиру до Рахова треба їхати назад через Міжгір’я, Хуст, Солотвино. Не треба спокушатися на коротші шляхи, в Карпатах дороги в поганому стані, і зекономлені 10-20 кілометрів дистанції переростуть в зайві 2-3 години витраченого часу і власних нервів. Дорогою радимо заїхати на ферму карпатських буйволів. Знаходиться вона поблизу міста Виноградів, за 30 кілометрів від Хуста. Тут розводять рідкісну і давно забуту породу карпатського буйвола. Раніше тварин широко використовували в господарстві як робочу силу, і як джерело молочної продукції. Тварини добре пристосовані до життя в горах, частину стада влітку випасають високо в горах, на схилах Свидівця.

Від Хуста і аж до Рахова дорога поведе вас берегом Тиси. В цьому регіоні України свій унікальний клімат, тут доволі тепло, а тому розвинуте виноградарство і виноробство. Рекомендуємо придбати тут місцевого вина. 

Якби це була стаття про курорти Закарпаття, то ми обов’язково радили б вам зупинитися в Солотвино, випити вина і поплавати в лікувальних солоних озерах, але наша мандрівка присвячена Карпатам, тому рухаємося берегом Тиси далі.

Наступна зупинка — село Ділове, де знаходиться географічний центр Європи. Насправді, нічого особливого, пам’ятний знак і маленький виступ на землі, що символізує цей самий центр Європи. Затримуватись тут нічого, але зробити фото біля стели — обов’язок автомандрівника.

Рахів —одне з найдавніших карпатських міст, і найвище місто в Україні. Перша згадка про нього відома ще з 910 року. В Рахові не треба відвідувати музеї, хоча цього ніхто не забороняє, цим містом треба проникнутись і як слід прогулятись його вулицями. 

Особливістю Рахова є той факт, що міські вулиці поступово перетікають у гірські туристичні маршрути.

На ночівлю краще зупинитися не в Рахові, а в сусідньому селі Костилівка, там дуже багато симпатичних та атмосферних готелів. 

Любителям кемпінгу рекомендуємо повернутися в село Ділове, це всього 20 кілометрів, і поставити намет на березі потоку Білий. Координати кемпінгу. З долини потоку Білий відкривається вид на Мармароський масив, який в народі за крутизну схилів називають “Гуцульські Альпи”.

День 3Ворохта

Першу зупинку на шляху до Ворохти, бажано зробити вже за 14 кілометрів від Рахова, в селі Кваси. В цьому невеличкому карпатському селі знаходиться 16 джерел мінеральної води, тут готують гуцульський варіант піци на кукурудзяній муці та варять крафтове пиво. Поснідати в Квасах — хороша ідея. 

Далі дорога поведе вас через села Ясіня, Лазещина, Яблуниця. Неподалік Ясіня обов’язково зробіть коротку зупинку і відвідайте водоспад Труфанець. Це найвищий каскадний водоспад Закарпаття, висотою як десятиповерховий будинок. Знаходиться він біля прямо біля дороги, і за бажанням фото можна зробити навіть з вікна автомобіля.

Через 20 кілометрів від водоспаду, проїхавши села Ясіня та Лазещина, ви опинитесь на Яблуницькому перевалі, на висоті 931 метр над рівнем моря. Яблуницький перевал — це межа між Закарпаттям та Франківщиною, з його вершини добре видно Говерлу і Петрос, а на узбіччі утворився стихійний сувенірний ринок. Якщо на вулиці сонячна погода, то тут можна перевести дух, випити кави та роздивитися далекі вершини Чорногори.

Село Татарів знаходиться біля підніжжя гори Хом’як і з центральної дороги Татарова добре видно кам’янистий верх цієї гори. За 8 кілометрів від центра Татарова і 5 кілометрів від траси, знаходиться водоспад Женецький Гук, доїхати до якого можна на авто.

Традиційно автомобільні мандрівники далі рухаються в сторону міста Яремче, але ми рекомендуємо розвернутися і поїхати у напрямку Ворохти і Верховини. Раніше в цьому регіоні була жахлива дорога, але за останні кілька років найгірші її ділянки підлатали і тепер там можна проїхати з відносним комфортом. 

Неподалік Ворохти знаходиться спортивна база “Заросляк”, звідки бере початок найпопулярніший маршрут на Говерлу. Маючи хорошу фізичну підготовку, звідси можна піднятися на найвищу точку України всього за кілька годин. 

Але якщо ви включаєте підйом на Говерлу в програму своєї поїздки, то краще виділяти на це цілий день.

День 4Верховина

Місто Верховина розташоване на березі річки Чорний Черемош, всього за 30 кілометрів від Ворохти. Це столиця Гуцульщини, і якщо вас цікавить культура, побут і світогляд гірських жителів, то це ідеальне місце для знайомства з ними. У Верховині є багато музеїв гуцульської культури й побуту, але місцеві жителі, що є носіями цієї культури справляють більше враження. Неподалік Верховини, в селі Верхній Ясенів,  жив і “працював” останній карпатський мольфар Нечай.

А в селі Ільці, знаходиться нетиповий, але дуже колоритний музей грибів.

Подорож на автомобілі через Карпати значно збільшує шанси відвідати всі цікаві локації цього регіону, адже вони знаходяться на пристойній відстані одне від одного, а громадський транспорт тут відсутній.

Провести день у Верховині можна по-різному, музеї та знайомство з культурою гуцулів, тільки один з варіантів. Затятим мандрівникам рекомендуємо здійснити поїздку до села Буркут. Доведеться проїхати понад 35 кілометрів грунтовими дорогами, але на фініші ви потрапите в закинуте і по суті мертве карпатське село, де історія зупинилася 50 років тому. В 19 столітті Буркут був курортом, тут знаходиться унікальне, за своїм складом, мінеральне джерело. Свого часу тут лікувалася від туберкульозу Леся Українка, і тут можна прогулятися тими ж самими стежками, які полюбляла відома українська письменниця.

Намет можна поставити прямо в Буркуті.
Комфортне і недороге житло шукайте в селах Дземброня, Красник, Ільці.

День 5Вижниця

З Верховини треба їхати на Буківецький перевал, а звідти, через село Яворів, Соколівка, Город, до міста Косів. Якщо вам пощастить потрапити до Косова в суботу, то обов’язково відвідайте місцевий ринок. Тут продають витвори народного мистецтва та ремісництва: вишиванки, ліжники, вироби з дерева, сувеніри, картини і т.д. Незвичайні сувеніри, справжню бринзу і гуцульську вишиванку ви знайдете на косівському ринку.

Особливих поціновувачів старожитностей може зацікавити єдиний у своєму роді гуцульський блошиний ринок, де жителі гір продають одяг та предмети побуту, інколи тут трапляються справжні антикварні речі часів Австро-Угорщини.

За 12 кілометрів від Косова знаходиться Вижниця, один із районних центрів Чернівецької області. Тут можна зупинитися на обід, і трохи погуляти, але затримуватись у Вижниці не варто, бо в самому місті мало цікавого. Вирушайте одразу в село Виженка, що знаходиться поруч, тут можна провести решту дня.

У Виженці ви відразу зрозумієте чому Чернівецьку область назвали Буковиною. Тутешні Карпати суцільно вкриті листяними буковими лісами, від цього складається враження, що ви приїхали в інші гори.
Рекомендуємо залишитися тут ночувати, в селі добре розвинений зелений туризм, і крім ночівлі вам запропонують оригінальне меню і культурну програму.

Намет можна поставити в урочищі Лужки, що в самому кінці села Виженка, там є обладнана територія з альтанками й місцем для багаття.

Неподалік Виженки знаходиться перевал Німчич, звідки відкривається панорама на долину річки Черемош, туди веде грунтова, але хороша дорога, в суху погоду туди зможе піднятися будь-який автомобіль.

Любителям трекінгу рекомендуємо сходити в пішу прогулянку до скелі “Протяте каміння” та “Соколине око”. Відстань з вершини перевалу Німчич, де можна залишити авто на парковці, до скель всього 7 кілометрів. Перепад висот мінімальний, тож за 3 години можна встигнути подивитись на скелі та повернутися назад.

Висновок: Таку мандрівку реально розтягнути на тиждень, або навпаки, проїхати всі локації за 3 дні, все залежить від вашого бажання, стилю мандрів та цікавості. Можна по пів дня гуляти лісом, а в окремих випадках здійснювати сходження на найвищі карпатські вершини, а можна не відходити від авто далі ніж на 100 метрів, і все одно побачити всі Карпати, від Закарпаття до Буковини.

banner

Залишити відповідь