Мандруємо світом: Котор (Чорногорія)
В цю місцину важко не закохатися. Стрімкі скелі, величезна тиха затока, казкові мініатюрні містечка. І часом здається, що все це – лише для тебе одного!
Бока Которська – одна з найбільш глибоких заток Адріатичного моря. Її досі називають «найпівденніший фіорд Європи», маючи на увазі скандинавські фіорди, що виникли внаслідок танення льодовиків. Однак сучасна наука наполягає, що каньйон має річкове походження, що аж ніяк не применшує його фотогенічності.
Головне місто цього чорногорського краю, Котор, пам’ятає ще римське панування. Згодом воно стало важливим регіональним центром Візантії, а ще пізніше, на довгі століття було складовою Венеційської республіки.
Про венеційську родину гостям нагадує традиційний лев, символ Венеції та святого Марка, а також італійська архітектура старого міста. Зрештою, навіть морозиво тут майже італійське – його так і кортить скуштувати на одній з невеличких місцевих площ.
Стіни Котора трикутником боронять місто як з боку моря, так і з боку гірського хребта Ловчен, що нависає над затокою. Особливо вперті туристи мають змогу за кілька євро вузькою кам’яною стежкою піднятися до церкви Пресвятої Богородиці, або ще вище – до фортеці св. Іоанна, на висоту 260 метрів. Звідси все місто, та й ціла затока як на долоні.
Ну а турист менш допитливий має змогу годинами вештатись вузькими вуличками міста, між сувенірними лавками. На щастя, тут, як і в Венеції, геть відсутній автомобільний рух. І це дуже до вподоби ще одним корінним мешканцям міста – котам.
Так, хвостаті давно стали частиною міського середовища. І хочете ви цього, чи ні – муркунчики зустрічатимуться в Которі на кожному кроці. Не кожен може піднятися до фортеці св. Іоанна, щоб помилуватися панорамою міста, але кожен може в Старому місті відвідати музей котів або магазин котячих сувенірів.
Крім Котора на березі затоки до скель туляться десятки містечок, деякі з яких – буквально по кілька будинків, але з неодмінною церквою в центрі. В кожному є міні-готелі на будь-який смак і гаманець.
Морське дозвілля тут має певну особливість, адже власне пляжів майже немає. Натомість кожен готель має невеличкий шматок узбережжя, скоріше причал зі сходами, де розташовує кілька шезлонгів для вашого релаксу.
І можливо на словах це не так комфортно, як піщаний пляж Копакабани, але повірте, вам сподобається.
Ще одне старовинне містечко на затоці – Пераст. Крім кількох пам’яток у самому місті, ікавою може стати екскурсія на два сусідні острівці, св. Георгія і Госпа од Шкрпела.
Госпа од Шкрпела є, можливо, єдиним рукотворним островом Адріатики. Він був побудований поверх рифу після того як в 1452 році два моряка з Пераста, брати Мортешічі , знайшли на ньому ікону Божої Матері , яка вилікувала одного з них від хвороби . Після цього ікона відразу стала шанованою.
Спочатку риф був лише трохи вище поверхні води, але городяни протягом 200 років затоплювали поруч з ним захоплені піратські і свої старі кораблі (крім того, був прийнятий закон, згідно з яким кожен пропливаючий поруч корабель повинен був тут кинути на дно камінь). Так було створено плато, площа якого становить 3030 м².
На острові була побудована церква Божої Матері. Вважається, що жителі Пераста побудували церкву не тільки тому, що бажали бачити Діву Марію покровителькою своїх моряків, але також щоб закріпити за собою владу над рукотворним островом на противагу влади Котора над островом Св. Георгія.
Бажаєте шопінгу, розкоші і взагалі, тусовочного відпочинку – тоді вам в Порто Монтенегро. Це марина, яктова стоянка в сусідньому місті Тіват. Комплексний проект категорії «люкс» з дуже розвиненою інфраструктурою. Кажуть, що аналогів такого яхт-комплексу немає у всій Адріатиці , а в Європі існує всього кілька подібних проектів. Фактично проект задуманий як маленьке місто, де є всі необхідні об’єкти для відпочинку, проживання власників яхт і любителів яхт-спорту.
Комплекс збудований інвестором з Канади, але гроші вкладали бізнесмени з усього світу. Значна частина – з Росії. Саме тут паркуються яхти путінських корупціонерів, та й просто заможних людей. Тож не дивуйтеся російській мові в бутіках та ресторанах.
Котор, напевне, не надто вписується в класичну уяву про морський відпочинок. Але ви точно ніколи не забудете вигляд океанського лайнера, який у тиші ранкового туману розсікає води «найпівденнішого фіорду».
Вадим Войтик, шеф-редактор проекту galka.if.ua
відвідав 86 країн світу