Мандруємо світом: Північний Кіпр

Мало хто знає, але в Євросоюзу є свій «днр». Мова про північну частину Республіки Кіпр, окуповану з 1974 року Туреччиною. І нею ж визнаною як «незалежна» державу Турецька Республіка Північного Кіпр.

Трішки історії. Древній і багатий античними і не тільки пам’ятками острів споконвіків населяли греки, а дещо пізніше їх потіснили турки. Втім, сусідам під владою то Венеції, то Османів, то Британії якось вдавалося співіснувати. Аж до здобуття незалежності в 1960 році.

Відтоді ситуація ніби як законсервувалася. Південь живе своїм життям, як туристична і офшорна повноправна всіма визнана незалежна країна, з 2004 – член ЄС. Північ – де-факто турецька провінція.

Північний Кіпр повністю залежить від Туреччини. Левову частину економіки складають дотації з материка. Все сполучення відбувається через Туреччину. Навіть електрику і, що взагалі фантастично, воду Північний Кіпр отримує з Туреччини.

При цьому потрапити сюди не складно. По-перше, через один з піших переходів. В столиці це виглядає взагалі екзотично. Це ніби як франківську Стометрівку десь посередині перегородили КПП. При цьому ряд кварталів ліворуч і праворуч від КПП залишаються закинутими, обвитими колючим дротом, з забитими вікнами. Це і є нейтральна смуга. Напевне, колись щось подібне було і в Берліні, але наразі це – єдина розділена столиця на планеті. Тож поспішайте!

20160710_093834

Другий варіант – це кораблями чи літаками, але НЕОДМІННО з посадкою чи пересадкою в Туреччині. Так вимагає міжнародне право. Турки збудували в горах новий аеропорт Еркан, названий в пику кіпріотам-грекам на честь свого бойового пілота. Ну тобто для греків це звучить як «аеропорт Моторолла». І якщо ви вже прилетіли в Еркан, то потрапити в Південний Кіпр буде не просто, адже з їх точки зору ви потрапили на Кіпр нелегально. Зрештою, українцям ці нюанси,на жаль вже знайомі.

Давайте про хороше. Північний Кіпр після багатолітньої ізоляції зараз переживає період розквіту. Будуються фешенебельні готелі (донедавна на booking.com було лише кілька закладів), навіть в пустельних степах розростаються котеджні містечка з басейнами та спортивними майданчиками.

Крім власне туризму Північний Кіпр славиться своїми вищими школами. Як це не дивно, але відправитись до місцевого університету не гребують і з європейських столиць.

Щодо туристичних принад, то це в першу чергу старовинна Кіренія (турецькою Гірне). Старовинна фортеця, порт, рибацькі ресторанчики і прекрасні вечірні краєвиди.

Не менш старовинна Фамагуста менш випуцована, зате більш цікава. Це одне з тих міст світу, центр якого досі оточений старовинними стінами. Вузькі звивисті вулиці чимось нагадують маленький Єрусалим. Є кілька храмів, в тому числі перероблені на мечеті або напівзруйновані. Окремі закинуті вітрини, досі заклеєні газетами 1974 року, нагадують про війну.

В Фамагусті також є фортеця, яку називають замком Отелло. Начебто саме тут мешкав і душив Дездемону ревнивий мавр. Замок останніми роками добряче підриштували.

А от сучасне місто Вароша, в минулому район Фамагусти, так і стоїть пусткою. Лінія колись фешенебельних готелів, куди приїздили на тусовки голівудські зірки, квартали багатоповерхівок нині виглядають як наша Прип’ять. Тут колись мешкали греки, але під час війни населення евакуювали. Резолюція ООН заборонила будь-кому туди селитися крім корінних жителів Вароші.

Вадим Войтик, шеф-редактор проекту galka.if.ua,
відвідав 96 країн світу

banner

Залишити відповідь