Розважає та тренує увагу. Що таке петанк, який опановують прикарпатці (ФОТО)
Ви здогадувалися, що у світі є дуже багато видів спорту, з якими ми не знайомі. До списку таких можна занести петанк, який родом з минулого століття і тільки нещодавно почав розвиватися на Прикарпатті.
Про особливості гри розповів для Огого! віце-президент Федерації петанку України, керівник підрозділу федерації в Івано-Франківській області Іван Паламарчук. Кілька років тому він з цікавості відвідав турнір з петанку в Ужгороді, спробував свої сили та настільки захопився, що вирішив працювати у цьому напрямку в Івано-Франківській області.
Правила нескладні. Учасниками є дві команди по одному, двоє чи троє гравців у кожній. Вони по черзі кидають невеликі металеві кулі з окресленого кола так, щоб ті максимально наблизились до дерев’яної кулі — кошонету. Суперник також може попасти у кулю гравця іншої команди, щоб відсунути її від цілі. Коли всі кулі, а їх може бути максимум 12, кинуті, рахують бали. Хто виграв, починає наступний гейм. Гра триває, поки одна з команд не набере 13 очок. Це може займати від 20 хвилин до 2 годин. До слова, опонентів не можна відволікати розмовами.
Гравець розповів про переваги петанку. По-перше, якщо вправлятися регулярно, то тренуються м’язи рук. По-друге, це тренує увагу та координацію.
«Це цікаво, відволікає від буденних справ та розважає. Займаюсь цим для власного задоволення. Добре, якщо гра відбувається у дружній атмосфері. Ще одна перевага — азарт під час турніру», —поділився петанкіст.
Майданчик для петанку має бути спеціально облаштованим, вирівняним. Краще грати на гравії, але можна й на траві. Його розмір 15 на 4 метри. В області таких поки є три — у Копачинцях та Котиківці Городенківського району, й Івано-Франківську. У першому селі він під накриттям, тож тренуватися чи змагатися можна навіть взимку. А в обласному центрі майданчик облаштували минулого року у міському парку. Посприяв цьому тодішній активіст «Теплого міста» Олександр Шевченко, який займався урбаністикою. Він з однодумцями дізналися, що у Франківську є петанковий рух, але немає відповідного майданчика, тож вирішили допомогти. А міська влада та керівництво парку це погодили.
«Це цікаво тим, що у парку з’являється ще одна група тематичних користувачів і стає точкою активації парку і кооперації між комунальною установою та містянами», – прокоментував він.
В області з кожним роком все активніше цікавляться цим видом спорту. Перший турнір відбувся ще у 2012 році, а з 2017 року діє єдиний на Прикарпатті петанк-клуб «Чугайстер». Його учасниками є 11 ліцензійних осіб, тобто тих, хто має паспорт професійності. Їхній вік від 20 до 31 року. А список усіх гравців області за 2017 рік налічив 56 осіб, віком від 10 до 50 років. До слова, в Україні тільки кілька міст мають свої клуби, зокрема, Львів, Харків, Черкаси, Київ, Ужгород, Мукачево.
Прикарпатці регулярно беруть участь у турнірах різних рівнів. Наприклад, минулого року відбулися серія обласних турнірів «Велика макітра» та фестиваль петанку «Каньйон» — учасники два дні відпочивали, спілкувалися та змагалися на березі Дністра. Також є змога боротися за першість на міжнародному рівні. У березні молодіжна збірна, сформована з прикарпатців, почне підготовку до участі у чемпіонаті Європи.
Тож всіх любителів активного відпочинку заохочують долучатися до ігор. Для цього потрібно мати місце, кулі та бажання. Прикарпатські петанкісти радо вам розкажуть та покажуть, як грати у петанк. Гарні враження вам гарантують.
Фото – Петанк Івано-Франківськ