Шість ознак того, що вам телефонує "картковий шахрай" (ІНФОГРАФІКА)

Кількість дзвінків від «карткових» шахраїв набирає обертів.

На сьогодні в Україні одним із найпоширеніших типів шахрайства з використанням платіжних карток є вішинг. Злочинці під час телефонної розмови намагаються впливати на власника платіжної картки з метою виманювання секретних даних картки, банківських sms-паролів або змушують зняти ліміти для подальшого розкрадання коштів. Згідно зі статистикою, 76% власників платіжних карток, що стали об’єктом вішингу, розголошують шахраям реквізити своїх карток. Потрапляння до такої шахрайської схеми коштуватиме довірливому українцеві у середньому 5000 гривень.

Серед конфіденційних платіжних даних, які ніколи і ні за яких обставин не можна розголошувати разом з номером картки:

  • термін дії картки;

  • тризначний код безпеки зі зворотного боку картки (код CVV2/CVC2), який потрібен для здійснення операцій з платіжною карткою в Інтернеті;

  • паролі із смс-повідомлень від банку, які потрібні для підтвердження операцій з карткою (якщо картка захищена системою 3D Secure).

Отримавши ці дані, злочинці скористаються ними для здійснення грошових переказів з картки, іноді і для здійснення покупок в Інтернеті.

Серед найпоширеніших в Україні способів, за допомогою яких шахраї намагаються виманити у громадян реквізити картки по телефону, – це звернення під виглядом співробітника банку (в 94% випадків), Поліції, СБУ, НБУ, Пенсійного фонду, благодійної організації або покупця під різними приводами (перевірка служби безпеки, блокування картки, нарахування надбавки до пенсії, придбання товару).

Ніхто з перерахованих осіб та інстанцій не має права вимагати від власника картки повідомити платіжні реквізити (у тому числі НБУ). При цьому, для отримання будь-якого грошового переказу на картку – досить надати покупцеві лише номер картки.

infographic_vishing_safe-card

Ключовий спосіб захисту від телефонних шахраїв – це негайно припинити розмову, якщо вас почали запитувати реквізити картки (не тільки номер, але також термін її дії, тризначний код безпеки та смс-паролі з банківських повідомлень).

Якщо в результаті вішингової атаки карткові реквізити все ж були розголошені, першочерговою дією будь-якого користувача має бути негайне блокування платіжної картки. Після чого необхідно повідомити про інцидент до кіберполіції, найпростіший спосіб – через сайт Департаменту кіберполіції Національної поліції України.

Додатково на сайті Асоціації ЄМА розміщено інструкцію для власників карток – навчальне відео «Як правильно відповідати телефонним шахраям».

banner

Залишити відповідь